මේ නියඟයට හේතුව වගකීම් කර ඇරීමයි

ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඇත්තේ තවත් දවස් 3 ක් පමණි. උණුසුම එන්න එන්නම ඉහළ යයි.

 

‘අපි දිනන්නෙමු’යි දෙපිලේම අය වහසි බස් දොඩති. එවන් පසුබිමක සභාපති තනතුර සඳහා තරග වදින ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ හිටපු සභාපතිවරයකු වන තිලංග සුමතිපාල මහතා සමග 2016 ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඉදිරිපත් වීමේ පසුබිම, ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ වත්මන් තත්ත්වය සහ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වත්මන් තත්ත්වයෙන් මුදවාලීමට ඔවුන් තුළ පවතින සැලසුම් පිළිබඳව කළ පිළිසඳරක දෙවැනි කොටස මෙසේ සටහන් වෙයි.

 

ජාතික පුහුණුකරුවා සම්බන්ධයෙන් තියෙන අර්බුදය තමයි පුද්ගලයන් හිගකම. ලංකාවේ ඉන්න පුහුණුකරුවන් අතුරින් අපේ ජාතික පුහුණුකරුවා වෙන්න පුළුවන් අය ඉන්නේ තුන් හතර දෙනයි.

 

1995 දී ඩැව්නෙල් වට්මෝර් මහතාගේ අයැදුම්පත බැලූවේත් මමයි. එතකොට මම උප සභාපති විතරක් නෙමේ පුහුණු කමිටුවේත් සභාපති. ඒත් එදා ඉඳල අවුරුදු 20 ක් ගිහිල්ලත් පුහුණුකරුවන්ගේ අංශයෙන් අපි ඒ තරම් දුර ගිහිල්ලා නෑ. ඒ සඳහා අපි කරන්න  ඕන ආයෝජනයන් අපි කරල මදි. හැබැයි මහේල, සංගා සහ ඒ හා සමාන තවත් ගොඩක් කී‍්‍රඩකයන් එළියට ඇවිල්ල තියෙනවා. හතුරුසිංහලා බිහිවෙලා තියෙනවා ඒ කිට්ටුවට එන්න. අපි ඒඅ යටත් කිසියම් තාක්‍ෂණික සහයෝගයක් දුන්නොත් ඒ අයත් අපට අවශ්‍ය තැනට එයි. ඒත් ඒක සැලසුම් ඇතිව කරන්න ඕන

 

ප‍්‍රශ්නය : ශී‍්‍ර ලංකාවේ පාසල් කි‍්‍රකට් ක්ෂේත‍්‍රය සම්බන්ධයෙන් ඔබේ අවධානය කොහොමද ?

 

පිළිතුර : පාසල් කි‍්‍රකට් ක්ෂේත‍්‍රයේ පුංචි පුංචි වෙනස් කම් කිහිපයක් නම් කරන්න තියෙනවා. ඒත් පාසල් කි‍්‍රකට් සංගමයට තමන්ගේ වැඩ කොටස කරගෙන යන්න පූර්ණ නිදහස දෙන්න  ඕනේ.

 

ඉස්සරකාලේ  ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ සහ එංගලන්තයේදී කරපු පර්යේෂණයකින් අපි හොයාගත්තා අපේ 13 න් පහළ සහ 15 න් පහළ වේග පන්දු යවන්නන්  ඕවර 14 ක් 15 ක් එකදිගට දානවා. එතකොට අපි දැක්ක දේ තමයි අවුරුදු 16 නැත්නම් 17 වෙනකොට ඒ දරුවගේ ඉළ ඇට කැඩිලා, ඇදවෙලා විවිධ ආබාධ වලට ලක්වෙන එක. ඒ නිසා අපි ඒ පර්යේෂණ වාර්තාව ගෙන්නලා පාසල් කි‍්‍රකට් සංගමයට කිව්වා කුඩා කාලයේ වේග පන්දු යවන්නකුට එක පන්දු යැවීමේ වාරයකදී  ඕවර 6 කට වඩා යවන්න දෙන්න එපා. තරගයේ විවේක කාලයන් දෙකක් අතර  ඕවර 15 කට වඩා යවන්න දෙන්නත් එපා කියලා.

 

අපි එහෙම කිව්වේ කී‍්‍රඩකයා ආරක්‍ෂා කරගන්න. ඒ ගොල්ලන් ඒ උපදේශය ඒ වෙලාවේ පිළිගත්තා. පස්සේ අපි 17 න් පහළ වෙනකොට  ඕවර 2 ක් 3 ක් වැඩි කළා. 19 න් පහළ වෙනකොට දරුවන් තව ටිකක් මෝරලා නිසා දවසට  ඕවර 18 ක් දාගන්න පුළුවන්. ඒත් ඉස්සර එහෙම නෙමේ. එක පන්දු යවන්නෙක් එක පැත්තක් අල්ලගෙන පන්දු යවනවා.. ඕවර 25 යි නැත්නම් 30 යි. එතකොට අවුරුදු 16-17 වෙනකොට එයා ගෙවිලා ඉවරයි. ඒ එක්කම යම් විදියකින් එයාගේ පන්දු යැවීමේ ඉරියව්ව වැරදී වුණොත් පාදය පතිත කරන ආකාරය වැරදුණොත්, අවුරුදු 23 නැත්නම් 24 වෙනකොට කොඳු ඇට පේලිය දිගේම ආබාධ එනවා.

 

ඒ නිසා අපි පාසල් කි‍්‍රකට් සංගමයට කිසියම් උපදෙස් මාලාවක් දුන්නා. ඒක ඒ ගොල්ලන් පිළිගත්තා. ඒ වගේ දැන් අපි දෙදින තරග කී‍්‍රඩා කරනවා මදි. ඒ ප‍්‍රමාණය වැඩි කරන්න  ඕන. දෙදින තරග මීට වඩා ව්‍යාප්ත කරලා පුළුවන් නම් ඉල්ලීමක් කරන්න වෙනවා පන්දු රකින්නන් රැඳවීමේදී සීමා යොදන්න කියලා.
පිට ඉන්න පැත්තේ පන්දු රකින්නන් 7 ක් දාලා පා ඉන්න පැත්තෙන් 2 ක් දාලා පා ඉන්න එල්ලයේ පන්දු යවමින් හිටියාම පන්දු යවන්නා හැදෙන්නෙත් නෑ.

 

පිතිකරුවා හැදෙන්නෙත් නෑ. එත් අපි 5 ට 4 අනුපාතයට කී‍්‍රඩකයන් රඳවලා කී‍්‍රඩා කරනවා නම් පන්දු යවන්නාටත් කඩුලූ දවාගන්න නම් එක එක විදිහේ වෙනස් කම් කරන්න වෙනවා. පිතිකරුවාටත් අභියෝගයක් තියෙනවා කී‍්‍රඩකයන් අතර පරතරය තෝරාගෙන ලකුණු ලබාගන්න. වැඩි පුර තනි ලකුණු කරා යන්න. මේකෙන් කී‍්‍රඩකයාත් හැදෙනවා. කී‍්‍රඩාවත් හැදෙනවා. මේ නිසා වඩාත් දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයා රැුකගන්න අපි වැඩ කරන්න  ඕන.

 

අපි ලෝක කුසලාන තරගාවලි දෙකක් ජයගන්න තුරුත් අපේ කී‍්‍රඩාව ආරක්‍ෂා වුණේ මේ පාසල් කි‍්‍රකට් පද්ධතිය නිසයි. ඒක හොඳයි. ඒත් ඒක තාක්‍ෂණයත් එක්ක වැඩිදියුණු වෙන්න  ඕනේ.

 

ප‍්‍රශ්නය : ශී‍්‍ර ලංකා කණ්ඩායම වෙනුවෙන් කවුරුන් දස්කම් දැක්වූවත් ඒ සෑම දෙනාම පාසල් වියේදී පාසල් කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩකයන් වශයෙන් දස්කම් දැක්වූ අයමයි. මේ කී‍්‍රඩකයන් සියලූ දෙනාම ඔප මට්ටම් කරන්නේ පාසල් වල සිටින පුහුණුකරුවන්ය කියන එක මෙහි යථාර්ථයයි. ඒත් ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ සේවක මණ්ඩලයේ ඉන්න 229 දෙනාගෙන් 60 කට වැඩි පිරිසක් වන පුහුණුකරුවන්ට කරන්න දෙයක් තියෙනවාද ?

 

පිළිතුර : අපේ සැලැස්ම අනුව, ජාතික කණ්ඩායම, ශී‍්‍ර ලංකා ‘එ්’ කණ්ඩායම සහ ජාතික පුහුණු කඳවුරු, ඒ කියන්නේ (19 න් පහළ සහ 17 න් පහළ නැත්නම් 15 න් පහළ) සඳහා වන පුහුුණුකරුවන් හැර වෙනත් කිසිම පුහුණුකරුවෙක් අපි ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනය ඇතුළේ තියාගන්නේ නෑ. අනෙක් සියලූ දෙනාම අපි දිස්ති‍්‍රක් හෝ පළාත් වෙත අනුයුක්ත කරනවා.

 

දිස්ති‍්‍රක් හෝ පළාත් පුහුණුකරුවන් කි‍්‍රකට් ආයතනය ඇතුළේ ඉන්න  ඕන නෑ. ඒක දිස්ති‍්‍රක් සංගමයේ නැත්නම් පළාත් කි‍්‍රකට් සංගමයේ වැඩක්. ඔවුන් වගකියන්නේ ඒ ඒ් ආයතන වලටයි. ඒ ගොල්ලෝ කොළඹ ඉඳන් වැටුප් අරගෙන, මොණරාගල, අම්පාර නැත්නම් බදුල්ලෙ ගිහිල්ලා, ඒත් නැත්නම් යාපනයට ගිහිල්ලා වැඩ කළාට දිස්ත‍්‍රික් හෝ පළාත් සංගම් වලට වගකියන්නේ නෑ.

 

දිස්ති‍්‍රක් සංගමය කියන්නේ අපේ උප පරිපාලන ඒකකයි. අපි දිස්ති‍්‍රක් සංගම් 22 ඉතාමත් ශක්තිමත් කරනවා. ඒ අයට අවශ්‍ය ෆැක්ස්, දුරකතන, අන්තර්ජාල හෝ විද්යුත් ලිපින පහසුකම් සේරම දෙනවා. හැම දිස්ති‍්‍රක්කයෙම ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ දිස්ති‍්‍රක් කාර්යාලයක් අපි හදනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙවර කි‍්‍රකට් නිලවරණයේ ඡන්ද ව්‍යාපාරය සම්බන්ධයෙන් ඔබ දකින හොඳ සහ නරක දේ මෙනවාද ?

 

පිළිතුර : මම දැක්ක හොඳ දෙයක් තමයි ප‍්‍රථම වතාවට ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් පාලක මණ්ඩලයේ ව්‍යවස්ථාවට බලයක් දීල තියෙනවා. ඉස්සර නිලවරණයක් තියෙන්න තිබ්බහම ව්‍යවස්ථාව සත පහකට ගණන්ගත්තේ නෑ. කි‍්‍රකට් සභාපතිවරයෙක් ඊට කලින් අවුරුදු දෙකක් විධායක කමිටුවේ ඉන්න  ඕන කියල නියමයක් තියෙනවා. ඒක ව්‍යවස්ථාවේ තියෙනවා. ඒකට අපි ගරු කරන්න  ඕන. ඒ නිසා පළමුවෙනි වතාවට ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ව්‍යවස්ථාවටත් කී‍්‍රඩා නීතියටත් කිසියම් හයියක් දීපු නිලවරණයක්.

 

කොහොම වුණත් සමහර අයගේ ඡන්ද බලය සම්බන්ධයෙන් විවිධ ගැටළු තියෙනවා. ඒ නිසා ඡුන්දය හිමි සාමාජිකයන්ගේ නෛතිකභාවය පිළිබඳ හොයල බලල කිසියම් පිරිසිදු කිරීමක් කළා නම් හොඳයි කියලා මට හිතෙනවා. මොකද සමහර සංගම් වල නෛතිකභාවය සම්බන්ධයෙන් අධිකරණයේ නඩු විභාග වෙනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : හැමෝම කියනවා ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ව්‍යවස්ථාව වෙනස් විය යුතුයි කියලා. මේක අවසන් වරට වෙනස් කළේ 2003 දි. මේ පරණ ව්‍යවස්ථාවෙම එල්ලිලා ඉන්නේ ඇයි ?

 

පිළිතුර : වර්තමාන කී‍්‍රඩා නීතියේ වෙනස්කම් එක්ක මේ ව්‍යවස්ථාව අනිවාර්යයෙන්ම සංශෝධනය කරන්න වෙනවා. උදාහරණයක් වශයෙන් කී‍්‍රඩා නීතියේ තියෙනවා පාසල් නියෝජිතයන් දෙදෙනෙක් පැමිණිය යුතුයි කියලා. අපේ ව්‍යවස්ථාවෙ තවම දෙන්නෙක්ට අවසර දීල නෑ. ඒක හදන්න  ඕන. ඒත් අපි කී‍්‍රඩා නීතියට ගරු කරලා, ආරාධනා මත දෙන්නෙක් තියාගෙන ගමන යනවා.

 

පසුගිය කාලයේ පුංචි පුංචි වෙනස්කම් ගොඩක් වුණා. ඒවා අනුයුක්ත කරන්නම වෙනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : මේ ඡන්ද ව්‍යාපාරය දිහා බැලූවාම එකම පිරිස දෙපිළට බෙදී ගිය බවක් පෙනෙන්න තියෙනවා. ඡන්ද ප‍්‍රතිඵලය මොකක් වුණත් දැනට ඉන්න ප‍්‍රතිවාදීන් එක්ක ඡුන්දයෙන් පස්සේ එකට වැඩකරන්න සිදුවෙයිද?

 

පිළිතුර : පැහැදිළිවම මේ ඡන්දය මම දිනනවා. ඒ ගැන මට අබමල් රේණුවක සැකයක් නෑ. මම නිලවරණයකට ඉදිරිපත වෙන්නෙ නෑනෙ පරදිනවා නම්. මම පැහැදිළිවම ජයග‍්‍රණය කරනවා.

 

මම වර්තමානයේ දරන දේශපාලන තනතුර මොකක්ද? නිතරගෙයෙන් තේරීපත්වුණ නියෝජ්‍ය කතානායක. ඒ නිසා ශී‍්‍ර ලංකා පාර්ලිමේන්තුව තුළ 224 දෙනෙක්ට සාධාරණව, මධ්‍යස්ථව වැඩකරන්න බැඳිලා ඉන්නවා. ඒ නිසා මේ රටේ කි‍්‍රකට් වල සුබසිද්ධිය සඳහා, කි‍්‍රකට් වලට සහයෝගය දක්වන  ඕනම කෙනෙකුට ආරාධනා කරල එකතු වෙලා වැඩ කරන්න මට පුළුවන්. ඒකේ කිසිම ප‍්‍රශ්නයක් නෑ.

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙවර ඡන්දය දිනුවොත් ශී‍්‍ර ලංකාවේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වෙනුවෙන් ඔබ ඉදිරිපත් කරන සැලැස්ම කුමක්ද ?

 

පිළිතුර : මගේ ඉහත පිළිතුරු වලත් අපේ සැලසුම් ගැන ගොඩාක් තිබුණා. ඒත් සියල්ලම එකට කැටිකරලා කියනවා නම් අපේ එකම අරමුණ ශී‍්‍ර ලංකාවේ සිටින සියලූම දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයන්ටත් පුද්ගලයන්ටත් ශී‍්‍ර ලංකාව නියෝජනය කිරීම සඳහා සමාන අවස්ථා ඇති කිරීමයි. අපි ගන්නා හැම තීන්දුවකම පදනම ඒකයි.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : ජාතික කණ්ඩායමේ පුහුණුකරු සම්බන්ධ ප‍්‍රශ්නය විසඳා ගන්නේ කොහොමද?

 

පිළිතුර : අපි දැනට තුන් දෙනෙක්ට කතාකරලා තියෙනවා. අපිට සති 7 ක් වගේ කාලයක් තියෙන්නේ විස්සයි:20 ලෝක කුසලාන තරගාවලියට යන්න. ඒ නිසා විස්සයි:20 ලෝක කුසලාන තරගාවලියට යන්න අපට කෙටි කාලීන සැලැස්මක් තියෙනවා. දීර්ඝ කාලීනව නම් අවම වශයෙන් අවුරුදු 3 කට වත් කෙනෙක් ගේන්න  ඕන.

 

අනෙක් කාරණය තමයි දීර්ඝකාලීනව අපේ ජාතික පිලට ගේන්න සුදුසු පුහුණුකරුවෙක් මේ වෙලාවේ නිකම් ඉන්න විදිහක් නෑ. මොකද ඉල්ලූම තියෙන කෙනෙක්නේ අපි හොයන්නේ. ඒ වගේ කෙනෙක් මේ වෙලාවේ ගිවිසමකයි ඉන්නේ.

 

ඒ වගේ කෙනෙක් ගේන්න නම් එක්කෝ ගිවිසුම අවසන් වෙලා තියෙන්න  ඕනේ. නැත්නම් ගිවිසුම කඩලා අපිත් එක්ක එන්න  ඕනේ. මට මාස 4 ක් 5 ක් වත් තිබුණා නම් මම ඒක මේවෙන කොටත් කරලා. එත් දැන් වෙලා මදි. ඒක නිසා අපි හොඳ කෙනෙක් හොයාගෙන යනවා. එයා සමහර විට විස්සයි:20 ලෝක කුසලාන තරගාවලියෙන් පස්සේ අපිත් එක්ක එකතු වෙන්න පුළුවන්.

 

මේ දෙක අතර දෝලනය වෙමින් අපි ඔවුන් සමග කතාබහ කරනවා. කොහොම වුණත් විස්සයි:20 ලෝක කුසලාන තරගාවලිය සඳහා ශක්තිමත් කණ්ඩායමක් ඉදිරිපත් කරන්න අපට සැලසුමක් තියෙනවා. එතැනද පුහුණුකරුවා සම්බන්ධයෙන් ගන්නා කි‍්‍රයාමාර්ගය උපක‍්‍රමශීලීව ගත යුතුයි.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : ශී‍්‍ර ලංකා කණ්ඩායමට වඩාත් සුදුසු වන්නේ විදේශීය පුහුණුකරුවෙක් කියන අදහසට එරෙහිව තවත් මත තියෙනවා. මේ ගැන ඔබේ අදහස මොකක්ද?

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙතන තියෙන්නේ කී‍්‍රඩා සමාජ ලැදියාවන් නෙමේ. අපේ ජාතික පුහුණුකරුවා සම්බන්ධයෙන් තියෙන අර්බුදය තමයි පුද්ගලයන් හි`ගකම. ලංකාවේ ඉන්න පුහුණුකරුවන් අතුරින් අපේ ජාතික පුහුණුකරුවා වෙන්න පුළුවන් අය ඉන්නේ තුන් හතර දෙනයි.

 

1995 දී ඩැව්නෙල් වට්මෝර් මහතාගේ අයැදුම්පත බැලූවේත් මමයි. එතකොට මම උප සභාපති විතරක් නෙමේ පුහුණු කමිටුවේත් සභාපති. ඒත් එදා ඉඳල අවුරුදු 20 ක් ගිහිල්ලත් පුහුණුකරුවන්ගේ අංශයෙන් අපි ඒ තරම් දුර ගිහිල්ලා නෑ. ඒ සඳහා අපි කරන්න  ඕන ආයෝජනයන් අපි කරල මදි. හැබැයි මහේල, සංගා සහ ඒ හා සමාන තවත් ගොඩක් කී‍්‍රඩකයන් එළියට ඇවිල්ල තියෙනවා. හතුරුසිංහලා බිහිවෙලා තියෙනවා ඒ කිට්ටුවට එන්න. අපි ඒඅ යටත් කිසියම් තාක්‍ෂණික සහයෝගයක් දුන්නොත් ඒඅ යත්අපට අවශ්‍ය තැනට එයි. ඒත් ඒක සැලසුම් ඇතිව කරන්න  ඕන
 

 

ප‍්‍රශ්නය : 2016 වසරේදී ශී‍්‍ර ලංකාවේ ජාත්‍යන්තර තරග වැඩිකරගැනීමේ අවස්ථාවක් තියෙනවාද ?

 

පිළිතුර : අපේ ඉදිරි තරග සැලැස්ම ගත්තොත් 2023 විතර වෙනකම් අපට අන්තර්ජාතික කි‍්‍රකට් සභාවේ තරගාවලි (ලෝක කුසලාන තරගාවලි) ශී‍්‍ර ලංකාවේදී සංවිධානය කිරීමේ අවස්ථාව ගිළිහිලා ගිහින් තියෙනවා. අන්තිම එක තියලත් දැන් අවුරුදු 3 ක් වෙනවා. අපි නිය`ගයක ඉන්නේ. මේ ගැන හරියට සාකච්ඡා කරලා සැලසුම් යොදලා නෑ.

 

සාමාන්‍යයෙන් අන්තර්ජාතික තරගාවලි සැලැස්මක් හදන්න අඩුම වශයෙන් අවුරුදු 3 ක් විතර යනවා. දැන් මේ නියඟය ඇතිවෙන්න හේතුව මීට අවුරුදු දෙකකට තුනකට ඉහතදී මේව කර ඇරලා හිටපු නිසයි. ඒ නිසා මේ හිස්තැන් පුරවන්න අපට මහන්සි වෙන්න වෙයි. අපට ලංකාවෙන් පිට ගිහින් සෙල්ලම් කරන්න පුළුවන්. ඒත් මේ තියෙන හිදැස් පුරවන්න තියෙන හොඳම ක‍්‍රමය තමයි පුළුවන් තරම් ශී‍්‍ර ලංකා ‘ඒ’ කණ්ඩායමටයි ශී‍්‍ර ලංකා 19 න් පහළ කණ්ඩායමටයි අවස්ථාව දීම. ඒකෙන් තමයි අපේ ජාතික කණ්ඩායම දියුණු කරගන්න පුළුවන් වෙන්නේ.

 

අවස්ථාව : මෙතෙක් දුන් පිළිතුරු වලට අමතරම ඔබට කියන්නට යම් දෙයක් තියෙනවා නම් මෙන්න අවස්ථාව

 

ප‍්‍රතිචාරය : මම හිතනවා ලංකාවෙ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවට අවශ්‍ය පරිවර්තනය කරන්න අපට අවුරුදු 3 ක කාලයක් නිදහස දුන්නොත් ආදායම වැඩිකරල, ගෞරවාන්විත විදිහ ට කී‍්‍රඩකයන්ගේ අභිමානය ආරක්‍ෂා කරලා, රටේ කීර්තිය ආරක්‍ෂා කරලා ලෝකයේ ප‍්‍රබලතම කි‍්‍රකට් කණ්ඩායමක් හදන්න අවශ්‍ය නායකත්වය දෙන්න මට පුළුවන් කියලා. ඒ නායකත්වය දීමට අවස්ථාවන් අවුරුදු 10 කින් තිබිලා නෑ. ඒ නිසා ලෝක කී‍්‍රඩාවේ, ආසියාවේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වෙනුවෙන් පෙනී ඉන්න අය බොහොම අවංකව බලාපොරොත්තු වෙනවා මට ඒ නායකත්වය ලැබේවි කියලා.

 

මම බොහොම කැමැත්තෙන් ඒ වෙනුවෙන් කැපවෙන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>