මේ පරිහානියට හිටපු ක‍්‍රීඩා ඇමැති වගකිව යුතුයි

ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඇත්තේ තවත් දවස් 3 ක් පමණි. උණුසුම එන්න එන්නම ඉහළ යයි.

 

‘අපි දිනන්නෙමු’යි දෙපිලේම අය වහසි බස් දොඩති. එවන් පසුබිමක සභාපති තනතුර සඳහා තරග වදින ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ හිටපු ලේකම්වරයා වන නිශාන්ත රණතුංග මහතා සමග 2016 ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඉදිරිපත් වීමේ පසුබිම, ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ වත්මන් තත්ත්වය සහ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වත්මන් තත්ත්වයෙන් මුදවාලීමට ඔවුන් තුළ පවතින සැලසුම් පිළිබඳව කළ පිළිසඳරක දෙවැනි කොටස මෙසේ සටහන් වෙයි.

ප‍්‍රශ්නය : ඔබ කියනවා ශී‍්‍ර ලංකාවේ පාසල් පද්ධතියෙන් තමයි කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩකයන් බිහිකරන්නේ කියලා. එහෙනම් දැනට ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ සේවයේ නියුතු සේවකයන් 229 දෙනාගෙන් 60 කට වැඩි පිරිසක් වන පුහුණුකරුවන්ට කරන්නට දෙයක් තියෙනවාද ?

 

පිළිතුර : පාලක මණ්ඩලයේ පුහුණුකරුවන්ගෙන් දිස්ති‍්‍රක් මට්ටමේ තමයි පුහුණුකරුවන් වැඩි පිරිසක් ඉන්නේ. දිස්ති‍්‍රක්ක 23 ම පුහුණුකරුවන් ඉන්නවා. සමහර දිස්ති‍්‍රක්ක වල පුහුණුකරුවන් දෙතුන් දෙනෙක් ඉන්නවා. කොළඹ වගේ ප‍්‍රදේශවල. කි‍්‍රකට් ආයතනයේ ඉන්න පුහුණුකරුවන් කරන්නේ පාසල් කී‍්‍රඩකයන්ගේ තරග නරඹලා, දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයන් සංචිත ගතකරන එකයි. ඒකෙන් තමයි අවුරුදු 17 න් පහළ සහ අවුරුදු 19 න් පහළ වගේ ජාතික සංචිත වලට කී‍්‍රඩකයන් ගෙන එන්නේ. මේක හරියට මැණික් ගරනවා වගේ වැඩක්. දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයන් දැකලා, ඔවුන් තෝරාගෙන, හරි මගට යැවීමට තමයි ඔවුන් ඉන්නේ.

 

ඊට අමතරව අපේ කාන්තා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවත් තියෙනවා. කාන්තා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව සඳහාත් පුහුණුකරුවන් පිරිසක් වෙන් කරලා ඉන්නවා. අපේ කි‍්‍රකට් විද්‍යායතනයට පුහුණුකරුවන් ඉන්නවා. වේග පන්දු යවන්නන්ගේ සංචිතයට පුහුණුකරුවන් ඉන්නවා. පිතිහරඹ පුහුණුකරුවන් ඉන්නවා. පන්දු රැකීමේ පුහුණුකරුවන් ඉන්නවා.

 

මේ කට්ටිය ඔක්කොම එකතු වුණාම තමයි 60 ක් විතර වෙන්නේ. මා හිතන්නේ නෑ මේක වැඩි ප‍්‍රමාණයක් කියලා.

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙවර කි‍්‍රකට් නිලවරණයේ ඡන්ද ව්‍යාපාරය සම්බන්ධයෙන් ඔබ දකින හොඳ සහ නරක දේ මෙනවාද ?

 

පිළිතුර : කි‍්‍රකට් පරිපාලනයට කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩකයන්ම සම්බන්ධ වීම වඩාත් හොඳයි කියලා සාමාජිකත්වය තේරුම් අරන් තියෙනවා. අද අපේ කණ්ඩායම දිහා බැලූවොත් අර්ජුන රණතුංග, නිලන්ත රත්නායක සහ මම, අපේ මුල් හය දෙනාගෙන් තුන්දෙනෙක්ම ජාතික කණ්ඩායමට කී‍්‍රඩා කරලා තියෙනවා. ඊට අමතරව අසංග සෙනෙවිරත්න, හිරන්ත පෙරේරා සහ ඊස්ට්මන් නාරාංගොඩ යන තුන් දෙනාම පළමු පෙළ තරග වලට කී‍්‍රඩා කරලා තියෙනවා.

 

ඒ වගේම පරිපාලනමය වශයෙන් බැලූවොත් අපේ ඉන්න කණ්ඩායමේ අසංග සෙනෙවිරත්න, හිරන්ත පෙරේරා, ඊස්ට්මන් නාරංගොඩ සහ මමත් පෞද්ගලික අංශයේ ප‍්‍රධාන විධායක තනතුරු දැරූ අය. අපේ භාණ්ඩාගාරික වශයෙන් ඉදිරිපත් වන ඊස්ට්මන් නාරංගොඩ මහතා බැංකුකරුවකු වශයෙන් වසර 35 ක 40 ක පළපුරුද්දක් ඇති කෙනෙක්.

 

ඒ වගේම කි‍්‍රකට් පැත්තෙන් සහ රජයේ පාර්ශ්වයෙන් බැලූවොත් දේශපාලනික වශයෙන් අර්ජුන රණතුංග මහතාගේ (වරාය සහ නාවික කටයුතු ඇමති) හයියත් අපට ලැබෙනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙවර නිලවරණය සම්බන්ධයෙන් සිදුවන අකටයුතුකම් කිසිවක් ඔබ දකිනවාද ?

 

පිළිතුර : අකටයුතුකම් සම්බන්ධයෙන් නම් චෝදනා තියෙනවා. ඒත් ඒ සියල්ලටම වඩා වැදගත් වෙන්නේ ඡන්දය පැවැත්වීමයි. මීට මාස 9 කට කලින් අපේ හිටපු කී‍්‍රඩා ඇමතිවරයා මේ කරපු දේ නිසා අපේ කී‍්‍රඩාව ඉතාමත් පහළ තත්ත්වයකට වැටිලා තියෙනවා.

 

අද එක්දින සහ ටෙස්ට් තරග අපි නවසීලන්තයටත් පරදිනවා. ඉතින් මා හිතන්නේ මොන පාර්ශ්වය ආවත්, සාමාජිකත්වයට මේ අවස්ථාව ලබා දීම ඉතාමත් වැදගත් කියලයි. 2015 මාර්තු මාසයේදී තිබුණ ශ්‍රේණිගත කිරීම් සහ අද වෙනකොට පවතින ශ්‍රේණිගත කිරීම් දිහා බැලූවාම අපේ කී‍්‍රඩාව ගමන් කරලා තියෙන්නේ ඉහළට පහළටද කියලා හොඳින්ම තේරුම් ගන්න පුළුවන්. ඡුන්දයක් යනකොට දෙපැත්තෙන්ම විවිධ චෝදනා එනවා. ඒත් සාමාජිකත්වයට මේ දුන්න අවස්ථාවයි වැදගත් වෙන්නේ.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : අපේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව පහළට වැටුණේ හිටපු කී‍්‍රඩා ඇමතිවරයාගේ මොන විදිහේ පියවර නිසාද ?

 

පිළිතුර : හිටපු කී‍්‍රඩා ඇමතිවරයාගේ කාලයේ අපේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවට හිටපු දක්‍ෂයෝ කීප දෙනෙක් අයින් වුණා. අපේ හිටපු තේරීම් කමිටු නිලධාරීන් වන සනත් ජයසූරිය සහ හෂාන් තිලකරත්න ජාතික කණ්ඩායමේ නායකයෝ දෙන්නෙක්. ප‍්‍රමෝද්‍ය වික‍්‍රමසිංහ 1996 ලෝක කුසලාන කණ්ඩායමේ කී‍්‍රඩකයෙක්. එරික් උපශාන්ත ජාත්‍යන්තර වර්ණ දිනාගත් කී‍්‍රඩකයෙක්. මාවන් අතපත්තු සහ චමින්ද වාස් වගේ අයත් කිසියම් හේතු මත අයින් කරලා තියෙනවා. ඒ ගත්ත තීරණ නිසා කී‍්‍රඩාවේ විශාල පසුබෑමක් ඇතිවෙලා තියෙනවා. කී‍්‍රඩාව මේ තත්ත්වයට පත්වීම සම්බන්ධයෙන් එතුමා (හිටපු කී‍්‍රඩා අමාත්‍ය නවීන් දිසානායක මහතා) කිසියම් වගකීමක් ගත යුතුයි.

 

මගේ දැනුම හැටියට නම් දේශීය පුහුණුකරුවෙක්ද විදේශීය පුහුණුකරුවෙක්ද කියන එකට වඩා අපි බලන්න  ඕනේ වැඬේට සුදුසුස්සා කවුරුන්ද කියන එකයි. අපේත් දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයන් ඉන්නවා. ටෙස්ට් තරග 100 ක් එක්දින තරග 200 ක් 250 ක් ගහපු. ඔවුන්ට කි‍්‍රකට් පුහුණුකිරීම් සම්බන්ධයෙන් දැනුමක් තියෙනවා. සමහර අය තමන් හොඳ පුහුණුකරුවන් කියලා ඔප්පු කරලා පෙන්නලා තියෙනවා. ඒ නිසා මා හිතනවා අපේ අයටත් ඒ අවස්ථාව දිය යුතුයි කියලා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : හැමෝම කියනවා ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ව්‍යවස්ථාව වෙනස් විය යුතුයි කියලා. මේක අවසන් වරට වෙනස් කළේ 2003 දි. මේ පරණ ව්‍යවස්ථාවෙම එල්ලිලා ඉන්නේ ඇයි ?

 

පිළිතුර : ව්‍යාවස්ථාව වෙනස් කරන්න  ඕන නම් ඒක සාමාජිකත්වය එක්ක සාකච්ඡ කරලා එකේ තියෙන ප‍්‍රශ්නය මොකක්ද කියලා හඳුනාගෙන ඒකට පිළියමක් යොදන්න  ඕන. එහෙම නැතිව වෙනස් කිරීම සාධාරණ නැහැ. විශේෂයෙන්ම අපේ සාමාජිකයෝ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව ගෙනිච්චේ නැත්නම් ඒකේ විශාල බලපෑමක් කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවට තියෙනවා.

 

සමහර කට්ටිය සාමාජිකයන්ව දකින්නේ ඡන්ද කාලෙට විතරයි. නමුත් කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව පවත්වාගෙන යාමටත් ඔවුන්ගෙන් ලොකු දායකත්වයක් ලැබෙනවා. ඒ සියලූ දෙනාටම මූල්‍යමය පහසුකම් නැතත්, ගම් මට්ටමින්, දිස්ත‍්‍රික්ක මට්ටමින් හෝ තමන්ගේ කී‍්‍රඩා සමාජ මට්ටමින් ’ඔවුන් විශාල සේවයක් කරනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : මේ ඡන්ද ව්‍යාපාරය දිහා බැලූවාම එකම පිරිස දෙපිළට බෙදී ගිය බවක් පෙනෙන්න තියෙනවා. ඡුන්ද ප‍්‍රතිඵලය මොකක් වුණත් දැනට ඉන්න ප‍්‍රතිවාදීන් එක්ක ඡන්දයෙන් පස්සේ එකට වැඩකරන්න සිදුවෙයිද?

 

පිළිතුර : මේ ඡන්දයේදී අපේ ජයග‍්‍රහණය ගැන අපට දැඩි විශ්වාසයක් තියෙනවා. ඒත් සාමාජිකත්වය අනික් පාර්ශ්වයේ අයවත් පිළිගත්තොත් ඒකට අපි ගරුකළ යුතුයි. සභාපති තනතුර මම දිනලා තරගාවලි කමිටුවේ හෝ විනිසුරු කමිටුවේ සභාපති වශයෙන් අනෙක් පැත්තේ කෙනෙක් ආවොත් අපි එයාවත් පිළිගන්න  ඕනා. ඒත් මම දකින විදිහට නම් සාමාජිකත්වයේ සම්පූර්ණ සහයෝගය අපට තියෙනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : මෙවර ඡන්දය දිනුවොත් ශී‍්‍ර ලංකාවේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වෙනුවෙන් ඔබ ඉදිරිපත් කරන සැලැස්ම කුමක්ද ?

 

පිළිතුර : අපි දිනුවට පස්සේ විවිධ අංශ ගැන විශේෂ අවධානයක් යොමු කරනවා. කි‍්‍රකට් සම්බන්ධයෙන් සහ පරිපාලනය සම්බන්ධයෙන් විශේෂ දැනුමක් තියෙන අයගෙන් සමන්විත කමිටුවක් පත්කරලා ඔවුන්ට ඒ ගැන විශේෂ අධ්‍යයනයක් ලබාගන්න අවස්ථාව දෙන්න අපි කටයුතු කරනවා. මූල්‍යමය පැත්තෙන් ඉදිරි අවුරුදු 4-5 සම්බන්ධයෙන් සාමාජිකත්වයට විශේෂ අවබෝධයක් ඇතිකරලා ඒ සඳහා ඔවුන් දායක කරගන්නේ කොහොමද කියන එක ගැන සාකච්ඡුා කරනවා.

 

කෙටි කාලීන වශයෙන් අපට තියෙන අභියෝගය තමයි විස්සයි:20 ලෝක කුසලාන තරගාවලිය සඳහා හොඳ කණ්ඩායමක් සූදානම් කරගැනීම. ඒ වගේම සමහර කී‍්‍රඩකයන් ගැන තියෙන ප‍්‍රශ්න නිරාකරණය කරගැනීමට අවශ්‍ය කටයුතු කිරීම.

 

දිස්ති‍්‍රක් මට්ටමෙන් කී‍්‍රඩාව නගා සිටුවීම සඳහාත් දිගු කාලීන සැලැස්මක් හදන්න  ඕන. සෑම දිස්ති‍්‍රක්කයකට කි‍්‍රකට් මධ්‍යස්ථානයක් ඇති කරලා කී‍්‍රඩාව නගා සිටුවන්න  ඕන. දැනට අපේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ ලොකුම ශක්තිය තමයි මේ කී‍්‍රඩා සමාජ. ඒත් මේ කී‍්‍රඩා සමාජ හැම එකකටම අවශ්‍ය පහසුකම් සියල්ලම නෑ. ඉතිරි කී‍්‍රඩා සමාජත් ඒ තත්ත්වයට ගේන්න අපි කටයුතු කරනවා.

 

පාසල් කි‍්‍රකට් සම්බන්ධයෙන් විශාල අවධානයක් යොමු කරනවා. ඒ එක්කම කාන්තා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව දියුණු කරන්න බාලිකා පාසල් වල කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව ආරම්භ කරන්න වැඩ පිළිවෙළක් ඉදිරිපත් කරනවා. පැරණි කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩකයන් වෙනුවෙන් කිසියම් අරමුදලක් ඇතිකරනවා. සමහර කී‍්‍රඩකයන්ට අද බෙහෙත් ගන්නවත් බැරි තත්ත්වයක් තියෙනවා. ඒ වගේ කෙටි කාලීන සහ දිගු කාලීන වැඩ සටහන් කිහිපයක් කි‍්‍රයාත්මක කරන්න අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : ජාතික කණ්ඩායමේ පුහුණුකරු සම්බන්ධ ප‍්‍රශ්නය විසඳා ගන්නේ කොහොමද?

 

පිළිතුර : අපි පත්වෙලා මාසයක් ඇතුළත ඒ සඳහා වැඩසටහනක් ඉදිරිපත් කරනවා. ජාතික කණ්ඩායමට පුහුණුකරුවන් තෝරා ගැනීම  සම්බන්ධයෙන් පැරණි කී‍්‍රඩකයන්ගෙන් සමන්විත කමිටුවක් පත්කරලා ඒ හරහා ඉතාමත් ඉක්මනින් පුහුණුකරු තෝරා ගන්නයි අපේ බලාපොරොත්තුව.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : ශී‍්‍ර ලංකා කණ්ඩායමට වඩාත් සුදුසු වන්නේ විදේශීය පුහුණුකරුවෙක් කියන අදහසට එරෙහිව තවත් මත තියෙනවා. මේ ගැන ඔබේ අදහස මොකක්ද?

 

පිළිතුර : මගේ දැනුම හැටියට නම් දේශීය පුහුණුකරුවෙක්ද විදේශීය පුහුණුකරුවෙක්ද කියන එකට වඩා අපි බලන්න  ඕනේ වැඬේට සුදුසුස්සා කවුරුන්ද කියන එකයි. අපේත් දක්‍ෂ කී‍්‍රඩකයන් ඉන්නවා. ටෙස්ට් තරග 100 ක් එක්දින තරග 200 ක් 250 ක් ගහපු. ඔවුන්ට කි‍්‍රකට් පුහුණුකිරීම් සම්බන්ධයෙන් දැනුමක් තියෙනවා. සමහර අය තමන් හොඳ පුහුණුකරුවන් කියලා ඔප්පු කරලා පෙන්නලා තියෙනවා. ඒ නිසා මා හිතනවා අපේ අයටත් ඒ අවස්ථාව දිය යුතුයි කියලා.
 

 

ප‍්‍රශ්නය : 2016 වසරේදී ශී‍්‍ර ලංකාවේ ජාත්‍යන්තර තරග වැඩිකරගැනීමේ අවස්ථාවක් තියෙනවාද ?

 

පිළිතුර : අනාගත තරග සැලැස්ම යටතේ 2016 වසරේදී ශී‍්‍ර ලංකාවේ පැවැත්වෙන්නේ තරගාවලි දෙකක් පමණයි. නමුත් මා හිතනවා වෙනත් තරගාවලි අවලංගු වීමෙන් හෝ වෙනත් හේතුවකින් තරගාවලියක් ලබාගැනීමේ අවස්ථාවක් අපට ලැබෙයි කියලා.

 

අවස්ථාව : මෙතෙක් දුන් පිළිතුරු වලට අමතරව ඔබට කියන්නට යම් දෙයක් තියෙනවා නම් මෙන්න අවස්ථාව

 

ප‍්‍රතිචාරය : අපි ඉදිරිපත් කරලා තියෙන්නේ දීර්ඝ කාලීන වැඩපිළිවෙළක්. මේකෙදි කී‍්‍රඩා සමාජ වලට සම්බන්ධ සමහර අය තමන්ගේ පෞද්ගලික වාසියට දේවල් කරගන්නවා. ඒ නිසා මේ වෙලාවේ තමන්ගේ වාසියට ගැති නොවී තමන්ගේ සංගමය නැත්නම් කී‍්‍රඩා සමාජය වෙනුවෙන් පෙනී සිටිමින් අපේ වැඩසටහනට සම්බන්ධ වෙන්න කියා මා ඉල්ලා සිටිනවා. අනෙක් අයටත් අපි ආරාධනා කරනවා. එහෙම නොවුණොත් වෙන්නේ මේකේ ඉන්න ව්‍යාපාරිකයන් තමයි මේ කි‍්‍රකට් ඡන්ද වලදි ප‍්‍රයෝජන ගන්නේ.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>