අමීර්ට එරෙහි පෙත්සමක් අධිකරණයෙන් ඉවතට

 


වසර 5 ක තරග තහනමකින් අනතුරුව නැවතත් පාකිස්තාන කි‍්‍රකට් කණ්ඩායම නියෝජනය කිරීමට වරම් ලද මොහොමඞ් අමීර් නැවතත් පාකිස්තානු කණ්ඩායමට කැඳවීම වළක්වාලීම සඳහා නියෝගයක් නිකුත් කරන්න’යි ඉදිරිපත් වූ පෙත්සමක් නිෂ්ප‍්‍රභා කිරීමට පාකිස්තානු අධිකරණය කටයුතු කර තිබේ.

 

23 හැවිරිදි අමීර්, 2010 වසරේ එංගලන්තයේදී පැවැති ටෙස්ට් තරගාවලියක් අතරතුර ඔට්ටුකරුවන්ගේ උපදෙස් මත හිතාමතාම නිපන්දු යැවීම සම්බන්ධයෙන් වැරදිකරුවන් බවට පත්වූ පාකිස්තාන කී‍්‍රඩකයන් තිදෙනාගෙන් අයෙකි.

 

එවකට පාකිස්තාන ටෙස්ට් කණ්ඩායමේ නායකත්වය දැරූ සල්මන් බට් සහ වේගපන්දු යවන කී‍්‍රඩක මොහොමඞ් අසීෆ් එලෙස වරදකරුවන් බවට පත්වූ අනෙක් කී‍්‍රඩකයන් දෙදෙනාය. මොවුන් තිදෙනාටම බි‍්‍රතාන්‍යයේදී මාස 6 බැගින් වූ සිර දඬුවම් විඳීමට සිදුවිය.

 

මොහොමඞ් අමීර් ඔහුගේ දඬුවම් කාලය ගෙවා නිම කර නැවත ජාතික කණ්ඩායමට එක්වීමට උත්සහ කිරීම සම්බන්ධයෙන් විවිධ පාර්ශ්වයන්ගෙන් විවිධ අදහස් පළවූ අතර මොහොමඞ් අමීර් නැවත ජාතික කණ්ඩායමට කැඳවීමට එරෙහිව තහනම් නියෝගයක් ලබාදෙන ලෙස ඉල්ලමින් නීතිඥවරයකු විසින් අධිකරණයට පෙත්සමක් ඉදිරිපත් කරනු ලැබ තිබිණ. අද (30 වැනිදා) පාකිස්තානු අධිකරණය විසින් ප‍්‍රතික්ෂේප කරන ලද්දේ මෙම පෙත්සමයි.

 

පාකිස්තානු කි‍්‍රකට් පාලක මණ්ඩලයේ නීති උපදේශක ටෆාසුල් රිස්වි මහතාට අනුව විනිසුරු සහීඞ් බිලාල් මහතා මෙම පෙත්සම නිෂ්ප‍්‍රභා කර තිබේ.

 

මොහොමඞ් අමීර් මේ වන විට ඔහුගේ දඬුවම් කාලය නිමා කර ඇති බැවින් රටේ ව්‍යවස්ථාවට අනුව ඔහුට නැවත කණ්ඩායට එක්වීමට සාධාරණ අයිතියක් ඇති බව ටෆාසුල් රිස්වි මහතා ඒ. එෆ්. පී. පුවත් සේවයට පවසා ඇත.

 

”කෙසේ වුවත් මින් මත්තටත් ඔහුට අන්තර් ජාතික කි‍්‍රකට් කවුන්සිලයේ සහ පාකිස්තාන කි‍්‍රකට් පාලක මණ්ඩලයේ විමර්ශනාත්මක ඇස් ඉදිරියේ කී‍්‍රඩා කිරීමට සිදුවන බව අපි අධිකරණයට දැනුම් දුන්නා” වැඩිදුරටත් අඳහස් දැක්වූ රිස්වි මහතා කියා සිටියේය.

 

ලබන මාසයට යෙදී ඇති නවසීලන්ත සංචාරයේදී කණ්ඩායමට එක්කර ගැනීමේ බලාපොරොත්තුවෙන් පාකිස්තාන තේරීම් කමිටුව මොහොමඞ් අමීර්ව මේ දින වලදී ශාරීරික යෝග්‍යතා කඳවුරකටද ඇතුළත් කර තිබේ. පාකිස්තාන පළමු පෙළ තරග වලදී සහ බංග්ලාදේශ පී‍්‍රමියර් ලීග් තරගාවලියේදී ඔහු පෙන්නුම් කළ ආක‍්‍රමණශීලි කී‍්‍රඩා විලාශය ඔහුව නැවත කණ්ඩායමට එක්කර ගැනීමට ප‍්‍රධානම හේතුව බවට පත් වී ඇති බව වාර්තා වේ.

 

නවසීලන්තයට එරෙහිව පැවැත්වෙන එක්දින තරග 3 සහ විස්සයි20 තරග 2 සඳහා කී‍්‍රඩා කරන පාකිස්තාන සංචිතය ඉදිරි දින දෙක තුළදී නම් කිරීමට නියමිතය.

 


- 036

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>