බිලියන 15 හරියට ආයෝජනය කළාද ?

 

 

ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඇත්තේ තවත් දවස් 4 ක් පමණි. උණුසුම එන්න එන්නම ඉහළ යයි.

 

‘අපි දිනන්නෙමු’යි දෙපිලේම අය වහසි බස් දොඩති. එවන් පසුබිමක සභාපති තනතුර සඳහා තරග වදින එහි හිටපු සභාපතිවරයකු වන තිලංග සුමතිපාල මහතා සමග 2016 ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් නිලවරණයට ඉදිරිපත් වීමේ පසුබිම, ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ වත්මන් තත්ත්වය සහ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වත්මන් තත්ත්වයෙන් මුදවාලීමට ඔවුන් තුළ පවතින සැලසුම් පිළිබඳව කළ පිළිසඳරක් මෙසේ සටහන් වෙයි.

 

 


ප‍්‍රශ්නය : පාර්ලිමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය කතානායක කියන්නේ නිර්පාක්‍ෂික, බොහොම මධ්‍යස්ථ භූමිකාවක්. ඒ වගේ තනතුරක් දරමින් සිටියදී ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ සභාපති තනතුර සඳහා නිලවරණයට ඉදිරිපත් වෙන්න තීරණය කළේ ඇයි ?

 

පිළිතුර : මාස තුන හතරකට විතර ඉස්සර වෙලා ඉඳන් අපි සාකච්ඡා කළා කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ දරුණු කඩාවැටීමක් තිබෙනවා කියලා. කී‍්‍රඩාවේ විතරක් නෙමේ පරිපාලනය පැත්තෙනුත් විශාල කඩා වැටීමක් තියෙනවා. ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ හිටපු සභාපතිවරුන්, නැත්නම් තනතුරු දැරූ අය විදිහට අපි ඒ ගැන කතා කළා.

 

සභාපති තනතුරු වල හිටපු ජයන්ත ධර්මදාස, මොහාන් ද සිල්වා, අර්ජුන රණතුංග වගේ අයත් එක්ක අපි කතාකළා. සිදත් වෙත්තමුණි මහත්මයා එක්කත් කතා කළා. කතාකරලා ඇහැව්වා මොනවාද කරන්න පුළුවන් කියලා.

 

දැන් නිලවරණයක් තියන්න කියලා අන්තර්ජාතික කි‍්‍රකට් සභාවෙන් කියලා තියෙනවනේ. ඒ නිසා අපි කල්පනා කළා හොඳ කණ්ඩායමක් දාලා, සැලැස්මක් හදලා, අවුරුදු තුන හතරකින් මේක ආයෙමත් හරි මාවතට ගන්න ඕන කියලා. ඒ ගැන කතාකරපු වෙලාවේ ඔක්කොමලගේ ඉල්ලීමක් තිබ්බා මේ වෙලාවේ මම සභාපති තනතුරට ආවනම් හොඳයි කියලා. දැනට අවුරුදු 10 ක විතර කාලයක් මම පරිපාලනයේ ඉඳලා නැති නිසා ඔවුන් කිව්වේ නැවතත් කි‍්‍රකට් පරිපාලනයට එන්න කාලය හොඳයි කියලයි. ඒක තමයි ඉල්ලීම වුණේ.

 

පස්සේ මම ජයන්ත (ධර්මදාස) මහත්මයාට ඉල්ලීමක් කළා උප සභාපති වෙන්න. මොහාන්ගෙන් ඉල්ලීමක් කළා ලේකම් වෙන්න කියලා. මොකද අපි තුන්දෙනාම ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ ඡන්දයෙන් පත්වෙලා හිටපු සභාපතිවරු. පස්සේ අපි තවත් කණ්ඩායම හැදුවා. මතිවානන් මහතා උප සභාපති තනතුරටත්, ෂම්මි සිල්වා මහතා භාණ්ඩාගාරික තනතුරටත්, රවීන් වික‍්‍රමරත්න මහතා උප ලේකම්වරයා ලෙසත් තෝරා ගෙන කණ්ඩායමක් හැදුවා.

 

ඒ කණ්ඩායම හැදුවෙත් කිසියම් සැලැස්මක් පදනම් කරගෙනයි. ජාත්‍යන්තර කී‍්‍රඩාව, දේශීය කී‍්‍රඩාව, සංවර්ධනය, පරිපාලනය, මූල්‍යමය සහ සන්නිවේදනය කියන කොටස් හය ඉලක්ක කරගෙනයි ඒ කණ්ඩායම හැදුවේ. ඒක තමයි අපේ ජාතික සැලැස්ම.

 

මාව මිනිස්සු අඳුරගත්තෙත් කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාවේ පරිපාලන නිලධාරියෙක් හැටියට මම දේශපාලනයට එන්නෙත් මම ඊට පස්සෙ. ඒ නිසා මේ වැටිච්ච කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වෙනුවෙන් පෙනී සිටීම මගේ වගකීමක් හැටියටයි දැක්කෙ.

 

 

ප‍්‍රශ්නය : හිටපු සභාපතිවරයකු හැටියට, විශේෂයෙන්ම අවුරුදු 10 ක් විතර ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයේ පරිපාලන කටයුතු වලින් ඈත්වෙලා හිටපු කෙනෙක් හැටියට, වර්තමානයේ පවතින පරිපාලන ව්‍යූහය ගැන මොනවගේ අදහසක්ද ඔබට තියෙන්නේ?

 

පිළිතුර : පසුගිය අවුරුදු 10 ගත්තොත් රුපියල් බිලියන, මිලියන නෙමේ…, බිලියන 15 කට වඩා ආදායමක් ශී‍්‍ර ලංකා කි‍්‍රකට් ආයතනයට ලැබිලා තියෙනවා. ඒත් අපේ ආදායමට අනුරූපව අපි වියදම් කරලා තියෙනවා හරිද? ඒවා නිවැරදි තැන්වල ආයෝජනය කරලා තියෙනවාද කියන ප‍්‍රශ්නය ඇතිවෙනවා.

 

ඊළඟට…. අපි අපේ ප‍්‍රමුඛතා හඳුනාගෙන තිබෙනවාද? ජාතික කණ්ඩායම සකස් කරගැනීම සඳහා පැවැත්වෙන තරගාවලි ටික හරිද? ඒවා ගැන අරන් තිබෙන තීන්දු තීරණ හරිද?

 

මේ වගේ දේශීය කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව, ජාත්‍යන්තර තලයේ කී‍්‍රඩාව, ඒ හැම එකේම අර්බුදයක් තමයි මම දකින්නේ. මොකද හේතුව..අපි අන්තිමට කි‍්‍රකට් ආයතනයේ වසර 5 ක ව්‍යාපාර සැලැස්මක් හැදුවේ 2003 දි විතර. ඒ වෙලාවේ අපි කළේ හිටපු නායකයන්, පුහුණුකරුවන්, විනිශ්චයකරුවන්, තණතීරු සැලසුම්කරුවන් විතරක් නෙමේ මාධ්‍යවේදීන් පවා එක්කාසු කරලා දවස් දෙකක වැඩමුළුවක් තියලා තමයි ඒ පස් අවුරුදු ව්‍යාපාර සැලැස්ම හැදුවේ.ඒක ආයෙමත් හදන්න වෙලා තියෙනවා.

 


ප‍්‍රශ්නය : මෙවර ඔබ ඒකට මුල පුරන්නේ කොහොමද ?

 

පිළිතුර : ඡන්දෙ ඉවර වෙලා මාස දෙකක් ඇතුළත දවස් දෙකකවත් වැඩමුළුවක් තියලා අදහස් අරගෙන  ඕනා. ඊට පස්සේ අවසන් ලියකියවිලි හදලා, අදාළ බලධාරීන් එක්ක සාකච්ඡ කරල, අපේ‍්‍රල් මාසේ වෙනකොට විශේෂ මහ සභා රැස්වීමක් තියල ඒක අනුමත කරගන්න ඕන. විශේෂ මහ සභා රැස්වීමක් තියල අනුමත කළායින් පස්සේ එක එක කාලෙට එන අයට ඒක වෙනස් කරන්න බෑ.

 

කී‍්‍රඩා ඇමතිතුමාගෙත් ආශිර්වාදය අරගෙන, විශේෂ මහ සභා රැස්වීමකින් අපේ මීළඟ වසර 5 සැලැස්ම අනුමත කරගන්න අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා.

 


ප‍්‍රශ්නය :  ඔබ කියනවා පසුගිය අවුරුදු 10 ඇතුළත රුපියල් බිලියන 15 ක විතර ආදායමක් ආවා. ඒත් ඒවා නිවැරදි ආකාරයෙන් ආයෝජනය වෙලා නෑ කියලා. ඒත් දැන් ඔබ සමග එකතු වෙලා ඉන්න අය අතරෙ ඉන්නවා හිටපු සභාපතිවරු දෙන්නෙක්ම. විශේෂයෙන් ජයන්ත ධර්මදාස මහතා ඡුන්දයෙන් තේරී පත්වූ සභාපතිවරයෙක් වෙලාත් හිටියා අතුරු කමිටු සභාපති වරයකු වශයෙනුත් කටයුතු කළා. ඉතින් මේ ලැබුණ මුදල් නිසි පරිදි ආයෝජනය වෙලා නැත්නම් ඒ අයම නේද ඒකට වගකියන්න ඕන?

 

පිළිතුර : අපි හැමෝම වගකියන්න  ඕන. අපි ඇඟිල්ල දික්කරන්න හොඳ නෑ එක්කෙනෙක්ට. සුඛිත මුදිත හොඳම කාලෙ මගේ කාලෙ විතරයි කියලා මම කියන්න නරකයි. මට ඉතුරු වෙලා තියෙන්නෙ අවුරුදු 20 ක කි‍්‍රකට් අත්දැකීමක්.

 

මම 1995 උප සභාපති. එතකොට මම අවුරුදු 20 කට කලින් කි‍්‍රකට් පාලක මණ්ඩලේ උප සභාපති වෙලා තියෙන්නෙ.

 

‘‘අපට ලොකු උවමනාවක් තිබුණා උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයක් වෙනුවෙන් හොඳ ආයෝජනයක් කරන්න. ඒත් බැරිවුණා. ‘හෝක් අයි’, ජෛවයාන්ත‍්‍රණවිද්‍යාව, එක්ස් කිරණ යන්ත‍්‍ර ආධාරයෙන් කෙරෙන නිරීක්‍ෂණ වගේම කී‍්‍රඩකයන්ගේ පන්දු යැවීමේ හෝ පිතිහරඹ ඉරියව්ව සම්පූර්ණයෙන්ම රූගත කරලා ඒක විශ්ලේෂණාත්මකව බලමින් දුර්වල තැන් සොයා ගැනීම වගේ දේවල් වෙනුවෙන් කිසියම් ආයෝජනයක් කළ යුතුයි’’

 

අවුරුදු 20 ක් කියන්නේ ජීවිතේ ලොකු කාලයක්. ඉතින් මගේ අත්දැකීම් වල හොඳ හෝ නරක තැන් හරිගිය තැන්, වැරදුණු තැන්, අන්තර්ජාතික කි‍්‍රකට් සභාව, ඩැරල් හෙයාර්, මුත්තයියා මුරලිදරන්, ලෝක කුසලාන දිනපුවා (1996), පැරදුන අවස්ථා (1999), කණ්ඩායම් නායකයො, උප නායකයො, පුහුණුකරුවො ආදී මේ සියලූ දේ සහ සියලූ දෙනා එක්කම නානා විධ ප‍්‍රශ්න ගැටළු මැද්දෙ ලබාගත් අත්දැකීම් තමයි මට තියෙන්නෙ. ඉතින් ඒ තියන අත්දැකීම් එක්ක, අපට පුළුවන් අඩුවෙන්ම වැරදි කරල කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව බේරගන්න.

 

අපි ඉස්සරහට ගන්න තීන්දු සම්බන්ධයෙන් වුණත් යම් යම් අවස්ථාවල හිතෙයි මේවා මෙහෙම නොවුණා නම් හොඳයි කියල. අපටම වුණත් ඉදිරියේදී එහෙම හිතෙන්න පුළුවනි. නමුත් අපේ කණ්ඩායමට තියෙන අත්දැකීම් කාත් එක්කවත් සංසන්දනය කරන්න බෑ. මොකද පරිපාලනය සම්බන්ධයෙන් මගේ සහ මගෙත් එක්න ඉන්න කණ්ඩායමේ අයගේ අත්දැකීම් අති විශාලයි. සභාපතිවරුම තුන්දෙනෙක් මෙතන ඉන්නවානේ. ජයන්තයි මමයි ආසියානු කි‍්‍රකට් කවුන්සිලයේත් සභාපතිවරුන් වෙලා ඉඳලා තියෙනවා.

 

එතකොට අත්දැකීම් එක්ක සංසන්දනය කරන්න පුළුවන් කණ්ඩායමක් අපට එදිරිව නැහැ.

 

 


ප‍්‍රශ්නය : හිටපු සභාපතිවරුන් වන ජයන්ත ධර්මදාස මහතා සහ මොහාන් ද සිල්වා මහතා, (මොහාන් ද සිල්වා මහතා ලේකම්වරයකු මෙන්ම උප සභාපතිවරයකු වශයෙන්ද කටයුතු කර තිබේ) ඔබලාගේ සාකච්ඡ මේසයට ගෙනෙන විශේෂ අදහස් මොනවාද ?

 

පිළිතුර : අපි හැමෝටම විවිධ අදහස් හා විවිධ අත්දැකීම් තියෙනවා. ජාතික කණ්ඩායම සහ අන්තර්ජාතික තරග සම්බන්ධයෙන් විශාල වගකීමක් ජයන්ත මහත්මයාට දෙන්න අපි බලාපොරොත්තුවෙන් ඉන්නවා. දූෂණයෙන් වංචාවෙන් තොරව, යහපත් පරිපාලනයක් ගොඩනැංවීමේ වගකීම දෙන්න බලාපොරොත්තු වෙන්නේ මොහාන්ද ද සිල්වා මහතාට. දේශීය කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව ගැන සම්පූර්ණ වගකීම දෙන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා මතිවානන් මහතාට.

 

මූදල් උපදේශක කමිටුවක් පත්කරලා ඒකට නුස්කි මොහොමඞ් මහතාගේ සේවය ලබාගන්න බලාපොරොත්තු වෙනවා. භාණ්ඩාගාරික ෂම්මි සිල්වා මහතාට සිද්ධ වෙනවා නුස්කි මොහොමඞ් මහත්තයාත් එක්ක එකට ඉඳගෙන මූල්‍ය කටයුතු ගැන බලන්න.

 

 


ප‍්‍රශ්නය : මෙවර නිලවරණයේදී විශාල තරගයක් තිබෙන බවයි පෙනෙන්නට තිබෙන්නේ. දෙපාර්ශ්වයේම අය කියනවා අපි තමයි දිනන්නේ කියලා. මේ නිලවරණය ජයගැනීම සම්බන්ධයෙන් ඔබේ පාර්ශ්වයට තබෙන විශ්වාසනීයත්වය කොයි වගේද ?

 

පිළිතුර : 1995 ඉඳන් කි‍්‍රකට් පරිපාලනය ගැන මට තියෙන අත්දැකීම් අනුව සංසන්දනාත්මකව මට තරගයක් දෙන්න ඉදිරිපත් වෙන කවුරුත් මෙතන නෑනෙ. ඒත් මිනිස්සුන්ට ඕන දෙයක් කියන්න පුළුවන්. මා කියනවා මම 2/3 ක ජයක් ලබනවා කියලා.

 

 


ප‍්‍රශ්නය : මෙවර ප‍්‍රතිවාදී අපේක්‍ෂකයා ඔබේ උප සභාපතිවරයාගේ හිටපු ලේකම්. ඒ වගේම ඔබගේ උප සභාපතිවරයාගේ සහෝදරයාත් ප‍්‍රතිවාදී පිලේ. මේ තරග වදින්නේ එකම කණ්ඩායමක් දෙකට බෙදිලා වගෙයි පෙනෙන්න තියෙන්නේ. මේ වගේ තත්ත්වයක් ඇති වුණාම ඡන්ද බෙදී යාම බලපාන්නේ කොහොමද?


පිළිතුර : මමනෙ ඡන්ද ඉල්ලන්නෙ. මිනිස්සු ඡන්ද දෙන්නෙ මටනෙ. මා ගැන තියෙන විශ්වාසය මතනෙ. එතැනදි එක එක්කෙනාට ඇවිල්ලා මැදින් හිටගන්න බෑ. තමන් ඡන්දෙ ඉල්ලනවා නම් තමන්ට උදව් කරයි. ඒත් මම කිව්ව පළියට තව කෙනෙක්ට ඡන්දෙ දෙන්නෙ නෑනෙ. මේ කි‍්‍රකට් ඡුන්දෙදි එහෙම කරන්න බෑ.

 

මිනිස්සු ගරු කරයි. විශ්වාසය තියයි. ඒත් ඡන්දය ප‍්‍රකාශ කරන්නේ මටනෙ. ඒ නිසා මට පැහැදළිවම 2/3 ක බලයක් ලබාගන්න පුළුවන්. දැනටමත් පාලක කී‍්‍රඩා සමාජ 29 න් 17 ක ඡන්ද දෙකම මට දෙන්න කියන විධානය ඒ ඒ කී‍්‍රඩා සමාජ වලින් තම තමන්ගේ නියෝජිතයන්ට දැනුම් දීලා තියෙනවා. දිස්ති‍්‍රක්ක 22 න් දිස්ති‍්‍රක්ක 12 කම ඡන්දයත් ඒ විදිහටම තමයි. තව ටිකයි තියෙන්නේ.

 

මේවා මගේ කයිවාරු නෙමේ. ඡන්දය මට දෙන්න කියලා තම තමන්ගේ ඡන්ද නියෝජිතයන්ට ඒ ඒ කී‍්‍රඩා සමාජ වලින් කරපු විධානයන්.

 

 


ප‍්‍රශ්නය : මීට පෙර සභාපතිවරයා වශයෙක් කටයුතු කළ කාලයේදී කරගන්න බැරිවුණ දේවල් තියෙනවාද ?

 

පිළිතුර : අපට ලොකු උවමනාවක් තිබුණා උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයක් වෙනුවෙන් හොඳ ආයෝජනයක් කරන්න. ඒත් බැරිවුණා. ‘හෝක් අයි’, ජෛවයාන්ත‍්‍රණවිද්‍යාව, එක්ස් කිරණ යන්ත‍්‍ර ආධාරයෙන් කෙරෙන නිරීක්‍ෂණ වගේම කී‍්‍රඩකයන්ගේ පන්දු යැවීමේ හෝ පිතිහරඹ ඉරියව්ව සම්පූර්ණයෙන්ම රූගත කරලා ඒක විශ්ලේෂණාත්මකව බලමින් දුර්වල තැන් සොයා ගැනීම වගේ දේවල් වෙනුවෙන් කිසියම් ආයෝජනයක් කළ යුතුයි. ජාතික කණ්ඩායම නියෝජනය කරන කී‍්‍රඩකයකුගේ වුණත් වරින් වර දස්කම් පහළ වැටෙනවා. මේ තත්ත්වය මහේල ජයවර්ධන නැත්නම් කුමාර් සංගක්කාර වගේ අයටත් පොදුයි. ඒත් ඒඅ ය ඒවා හදාගෙන එනවා.

 

ඒත් මේ විදිහට කී‍්‍රඩකයන්ගේ දස්කම් හිටි අඩියේම පහත වැටුණාම ඔවුන් නැවතත් යථා තත්ත්වයට ගන්න පුළුවන් වෙන්නේ සති දෙකෙන්ද?, මාස දෙකෙන්ද නැතිනම් මාස 4 න්ද? ඔවුන් පැය දෙකකින් ඒ තත්ත්වයට ගන්න පුළුවන් නම් හොඳයි නේ. ඉතින් මේ තලයේ අයගේ අඩුපාඩුවක් වුණාම කවුද හොයන්නේ? කවුද හොයල බලල අවශ්‍ය උපදෙස් දෙන්නේ? එහෙම එකක්, එහෙම තැනක් නෑ.


ඒක නිසානේ එක්දින ජාත්‍යන්තර තරගයක ඉනිමක් ඕවර 8 කදී ඉවර වෙන්නේ.

 

ශී‍්‍ර ලංකාවේ කී‍්‍රඩකයන් ඉතාමත් දක්‍ෂයි. සහජ හැකියාවන් ස්වභාවිකම උරුම කරගන්නා කී‍්‍රඩකයන් අපට ඉන්නවා. ඒත් ඒ කී‍්‍රඩකයන් මේ කී‍්‍රඩාවට නිසි පරිදි හැඩගැහෙන්න  ඕනෑ. පන්දුවට පහර දෙන්න, පන්දුයවන්න, පන්දු රකින්න, ඒ වගේම විවිධ දේශගුණික තත්ත්වයන් වලට ඔවුන් අනුගත වෙන්න  ඕනෑ. ඒ අනුගත විමට අනුරූපව තමයි තාක්‍ෂණය වෙනස් වෙන්නේ. මහේලගෙයි සංගාගෙයි වෙනස මෙන්න මේකයි.

 

මේ වගේ අයට අඩුපාඩුවක් ඇතිවුණාම ඔවුන් හරි පාරට දාන්න අපේ මේ ඉන්න පුහුණුකරුවන්ට බෑ.

 

තාක්‍ෂණික වශයෙන් අපට උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයක් නෑ. පුද්ගලයන් වශයෙන් අපට උසස් පුහුණුකරුවන් නෑ. ජාතික මට්ටටමේදී අපේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව වෙනුවෙන් ගතයතු පියවර අරන් නෑ. නිකම් බොරුවක් කරලා තියෙන්නේ. මේ රටේ ජාතික මට්ටමේ කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාව විනාශ කරල තියෙන්නේ.

 

ඒ නිසා ඉස්සරවෙලාම උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයේ අවශ්‍යතාව හඳුනාගෙන ඒ වෙනුවෙන් ආයෝජනය කළ යුතුමයි.

 

ඉහළම තලයේ කී‍්‍රඩකයන් අපට දැන් ඉන්නේ 20 යි නම් ඒ වෙනුවට 40 ක් ඉන්න  ඕනේ. අංක 4 පිතිකරුවා අසාර්ථක වෙනකොට එතැනට ගේන්න තවත් කෙනෙක් ඉන්න ඕනේ. මේ ආදේශක කී‍්‍රඩකයාත් අනෙක් කී‍්‍රඩකයා තරමටම, කරට කර දස්කම් දක්වන, කී‍්‍රඩකයෙක් වෙන්න ඕනේ.

 

ඕස්ටේ‍්‍රලියානු කණ්ඩායම බලන්න. මෙල්බර්න් ටෙස්ට් තරගයේදී (බටහිර ඉන්දීය පිලට එරෙහිව) ශතක 4 යි. ඊට කලින් පැවැති තරගයේදී ශතකයක් ලබාගත් පිතිකරුවාව කණ්ඩයමෙන් ඉවත් කර තිබුණත් ආදේශක කී‍්‍රඩකයා ඒ තරමටම දස්කම් දක්වනවා.

 

ඒ වගේ තරගකාරීත්වයක් ඇතිවෙන්නේ උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයක් එක්කයි. ඒකට අපි ආයෝජනය කරන්නම  ඕනෑ. අපිත් එතෙන්ට යන්න  ඕනෑ. සංගා මහේල කණ්ඩායමේ ඉන්න වෙලාවෙ, උසස් දස්කම් මධ්‍යස්ථානයක් වෙනුවෙන් ඔවුන්ගෙන් ප‍්‍රයෝජන ගත්තේ නෑ.

 


මතුසම්බන්ධයි…

 

(ඡායාරූපය – ශාන්ත රත්නායක)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>