කොදෙව් පිල අසීරු ගමනක

සටන්කාමී පිතිහරඹයක නිරතවූ රොස්ටන් චේස් අර්ධ ශතකයක් රැස් කරමින්  ඩොමිනිකා රාජ්‍යයේ රොසියු නගරයේ වින්ඞ්සර් පාක් ක්‍රීඩාංගණයේ පැවැත්වෙන තුන්වැනි හා අවසන් ටෙස්ට් තරගයේ තුන්වැනි දිනයේදී බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පිලේ පළමු ඉනිම ලකුණු 200 සීමාවට රැගෙන යාමට සමත්වූවත් ඔහු තුවාල ලැබීමෙන් පිටියෙන් ඉවත්වීම නිසා අඩපණවූ සත්කාරකයන්ගේ පළමු ඉනිම දිනය නිමාවෙද්දී කඩුලු 5කට ලකුණු 218ක් ලෙස සටහන් විය.

කඩුලු 4කට මුලු ලකුණු සංඛ්‍යාව 183ක්ව තිබියදී මොහොමඞ් අමීර්ගේ බවුන්සර් පන්දුවකට පූල් පහරක් එල්ල කරන්නට ගිය චේස්ට පහර වැරැදී ගිය අතර පන්දුව ඔහුගේ වැලමිටේ තදින් ගැටී තුවාල වීමෙන් පිටියෙන් ඉවත්වීමට සිදුවිය.

දිනයේ අවසන් හෝරාවේදී කඩුලු රැකගත් කඩුලු රකින පිතිකරු ශේන් ඩවුරිච් සහ නායක ජේසන් හෝල්ඩර් පිළිවෙළින් ලකුණු 20ක් සහ 11ක් රැස් කරමින් නොදැවී සිටිති. එසේ වුවත් ඔවුන් තවමත් පසුවන්නේ පාකිස්තානුවන්ගේ පළමු ඉනිමට වඩා ලකුණු 158ක් පසුපසිනි.

ඊයේ දිවා ආහාරය වෙනවිට යසීර් ෂාගේ විස්මිත දඟපන්දුවෙන් ලකුණු 97කට කඩුලු 3ක්ම බිඳ වැටී තිබියදී ෂායි හෝප් සමග එක්වූ චේස් සිය කණ්ඩායමේ ලකුණු සංඛ්‍යාව ඉහළට ඔසවා තැබුවේ සිවුවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 55ක සම්බන්ධතාවක් ද ගොඩනගමිනි. මේ දෙදෙනා එක්ව දිවා ආහාරයත්, තේ පානයත් අතර කාලයේ සිය කඩුලු පරිස්සම් කරගැනීමෙන් සංචාරකයන් තරමක් පසුබෑමකට ලක්වී සිටිය. එහෙත් පානයට පෙර අවසන් ඕවරය යැවීමට කැඳවූ අසාර් අලීගේ පන්දුවකට නායක මිස්බා වෙත උඩපන්දුවක් දී හෝප් දැවීයාමෙන් පාකිස්තානුවෝ යළි තරගයට අවතීර්ණ වූහ.

අවසන් භාගයේ මුලදීම නවක පිතිකරු විසුවල් සිං කඩුල්ල මුවා කිරීමේ වරදට හසු කරගැනීමට මොහොමඞ් අබ්බාස් සමත්විය. අනතුරුව ඩවුරිච් සහ හෝල්ඩර් එක්ව දිනය නිමාවනතෙක් කඩුලු රැක ගනිමින් කොදෙව් ඉනිම ඇදගෙන ගියහ.

 

පාකිස්තානය පළමු ඉනිම – ඕවර 146.3කදී සියලුදෙනා දැවී ලකුණු 376
බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් පළමු ඉනිම – ඕවර 100කදී කඩුලු 5ක් දැවී ලකුණු 218

(ක්‍රෙග් බ්‍රැත්වේට් 29, කීරොන් පවෙල් 31, ෂායි හෝප් 29, රොස්ටන් චේස් තුවාල ලබා පිටියෙන් ඉවත්වුණා 60, ශේන් ඩවුරිච් නොදැවී 20, මොහොමඞ් අබ්බාස් 43/1, යසීර් ෂා 108/3, අසාර් අලී 15/1)

 

- 077

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>