වර්ජනය කරන්න අපට පුළුවන් – ගවස්කාර්

ජූනි මස 1 වැනිදා එංගලන්තයේදී ආරම්භ වීමට නියමිත ශුරයන්ගේ ක්‍රිකට් තරගාවලිය වර්ජනය කිරීමේ හැකියාව ඉන්දියාවට ඇතැයි ඉන්දීය පිලේ හිටපු නායක සුනිල් ගවස්කාර් මහතා කියයි. එවන් තත්ත්වයක් ඇතිවුවහොත් ඉන්දිය ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩලයට දක්වන සහයෝගයක් ලෙසින් ලෝකයේ සෙසු කණ්ඩායම්ද ශූරයන්ගේ කුසලාන තරගාවලියෙන් ඉවත් වීමේ අවස්ථාවක් ඇති බවද ගවස්කාර් මහතා පවසන බව හින්දුස්තාන් ටයිම්ස් පුවත් සේවය වාර්තා කරයි.

අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාව පසුගිය බදාදා (26 වැනිදා) ගත් තීරණයට එකට එක කිරීමක් වශයෙන් ශූරයන්ගේ කුසලාන තරගාවලියෙන් ඉවත් වීම සම්බන්ධයෙන් ඉන්දියාව කරුණු සලකා බලමින් සිටී.  

අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාව පසුගිය 26 වැනිදා එහි නව මූල්‍ය සැලසුම් අනුමත කළේ වසර 2014 දී සිටි අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාවේ සභාපති එන්. ශ්‍රීනිවාසන් මහතාගේ නායකත්වයෙන් යුත් සැලසුම් සියල්ලම බල රහිත කරමිනි. 2014 මූල්‍ය සැලැස්මට අනුව අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාවේ ආදායම් වලින් විශාල කොටසක් මහ බලවතුන් තිදෙනා යනුවෙන් හැඳින්වූ ඉන්දියාව, ඕස්ටේ්‍රලියාව සහ එංගලන්තය අතරේ බෙදී යා යුතුව තිබිණ.

කෙසේ වෙතත් පසුගියදා ඩුබායිහිදී පැවැති රැස්වීමේදී මුදල් බෙදී යාම සම්බන්ධයෙන් පැවැති ඡන්ද විමසීම 9-1 ක් ලෙසින් අවසන් වී ඇත්තේ ඉන්දියාව පමණක් අකමැති පාර්ශ්වය ගැනීමෙනි. අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාවේ නවතම වෙනස්කම් අනුව ඉදිරි වසර 8 ක කාලයේදී ඉන්දියාවට හිමිවිය යුතු මුදලින් ඩොලර් මිලියන 277 ක් අඩුවන බව අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාව නිවේදනය කළේය.

ශූරයන්ගේ කුසලාන තරගාවලියට කණ්ඩායම නම් කිරීමේ අවසන් දිනය ලෙස අප්‍රේල් මස 25 වැනිදා නියම කර තිබුණද අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභා රැස්වීමේ අවසන් තීරණය ලැබෙන දිනය තෙක් කණ්ඩායම නම් කිරීම සඳහා ඉන්දීය ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩලය කල්මරමින් සිටියේය. අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාවේ නවතම තීරණයෙන් කැළඹීමට පත්ව සිටින ඉන්දීය ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩලය පසුගියදා කියා සිටියේ මැයි මස 7 වැනිදා සිය සාමාජිකයන්ගේ අතිවිශේෂ මහ සභා රැස්වීමක්  කැඳවන බවත් සභාවේ තීරණය අනුව පියවරක් ගන්නා බවත්ය.

ඉන්දීය ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩලය සහ අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාව නැවත වරක් දෙපසට වී කඹ අදිමින් සිටිති. ඉදිරි දින කිහිපයේදී මෙම ප්‍රශ්නයට සතුටුදායක විසඳුමක් නොලැබුණහොත් ශුරයන්ගේ කුසලාන තරගාවලියෙන් ඉවත් වීමට ඉන්දියාව සූදානම් වෙමින් සිටී.

සුනිල් ගවස්කාර් මහතා පවසන්නේ 2014 දී අත්සන් කරන ලද එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශයට අදාළ සාමාජිකයන්ගේ සහභාගිවීමේ ගිවිසුම සම්බන්ධයෙන් යටහත් ඉල්ලීමක් කරමින් තරගාවලියෙන් ඉවත්වීමේ අවස්ථාව ඉන්දියාවට ඇති බවයි.

“2014 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශය නීිත්‍යානුකූල ලියවිල්ලක්. සහභාගිවීමේ ගිවිසුම තියෙන්නේත් ඒ එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශයට යටත්වයි”

“ඔවුන් පොතේ හැටියටම කටයුතු කරනවා නම්, 2014 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශය දැන් ක්‍රියාත්මක වෙන්නේ නෑනේ. ඒ නිසා ඔවුන්ට (ඉන්දියාවට) 2014 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශය සම්බන්ධයෙන් යටහත් ඉල්ලීමක් කරලා ශුරයන්ගේ කුසලාන තරගාවලියෙන් ඉවත්වීමේ නීතිමය අයිතිය තියෙනවා කියන එක අපි අමතක කරන්න ඕන නෑ” යයි සුනිල් ගවස්කාර් මහතා එන්.ඩී.ටී.වී. පුවත් සේවයට පවසා තිබිණ.

“දැන් 2014 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශය නොසලකා හැරලා. ඒ වගේම තවත් මාසයකින් නැත්නම් දෙකකින් 2017 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශයත් නොසලකාහරින්න පුළුවන්…හැම දෙයක්ම, හැම බැඳීමක්ම, හැම යාළු මිත්‍රකමක්ම සැණෙකින් වෙනස් වන ලෝකයක ඕන දෙයක් වෙන්න පුළුවන්” යයිද සුනිල් ගවස්කාර් මහතා එන්.ඩී.ටී.වී. රූපවාහිනී සේවයට පවසා තිබිණ.

ඉන්දියාව කොන්කර දමා සෙසු ක්‍රිකට් ලෝකයට ඉදිරියට ගියහොත් එයින් ඉන්දීය ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවට හානියක් වේය යන මතවාදය ගවස්කාර් මහතා සැහැල්ලුවෙන් බැහැර කරයි.

වෙනත් රටවල දේශීය ක්‍රිකට් තරගාවලි වලදී ක්‍රීඩකයන්ට ගෙවනු ලබන මුදල මෙන් පස්ගුණයක් අයි.පී.එල්. තරගාවලියේදී එම ක්‍රීඩකයන්ට ගෙවන බව පැවසූ ගවස්කාර් මහතා ඉන්දියාව සහභාගි වන ද්විපාර්ශ්වික අන්තර්ජාතික තරගාවලි වලදී රූපවාහිනී විකාශය අයිතියේ ආදායමද ඒ ඒ රටවල් වලට විශාල බලපෑමක් ඇතිකරන බවත් පැවසීය. එබැවින් ඉන්දියාව කොන්කර දමා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩා කරන සෙසු රටවලට ඉදිරියට යා නොහැකි බවද ගවස්කාර් මහතා පැවසීය.

“හරි මොනවාද වෙන්නේ කියලා හිතල බලමු….”
“ඕස්ටේ්‍රලියාව සහ එංගලන්තය අතර තරගාවලිය 1877 ඉඳන්ම තියෙනවා. ඒක කිසියම් සංඛේතාත්මක තරගාවලියක්…ඒත් අනෙක් රටවල් අතර තරගාවලි බැලුවොත් ඒ තරගාවලි වලට ඒ තරම් මුදලක් ලැබෙන්නේ නෑ”

“ඒත් ඉන්දියාව ඒ රටවල සංචාරය කරද්දී වෙනත් රටක් සමග ක්‍රීඩා කරද්දී ලැබෙන මුදල දෙගුණ වෙනවා, තුන්ගුණයක් නැත්නම් සිවුගුණයක් වෙන අවස්ථාත් තියෙනවා. ඒක කොයිතරම්ද කියන්න මා හරියට දන්නේ නෑ…ඒ නිසා කිසිම ආකාරයකින් ඉන්දියාව කොන්කර දමන්න කාටවත් පුළුවන් කමක් නෑ” යයිද ගවස්කාර් මහතා පැවසීය.

තත්ත්වය එසේ වුවත් අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේදී කිසියම් බලපෑමක් කිරීමට ඉන්දීය ක්‍රිකට් පාලක මණ්ඩලයට තිබූ ශක්තිය හීනවී ඇති බවත් ගවස්කාර් මහතා පැවසීය.

“අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාවේදී කිසියම් බලපෑමක් කිරීමේ ශක්තිය දිගටම රඳාවා පවත්වාගත්තා නම් ඒ එංගලන්තය සහ ඕස්ටේ්‍රලියාවයි. ඉන්දියාව මීට වසර දෙකකට තුනකට ඉහතදී තිබුණ බලය රඳවාගෙන නෑ”
“ඒත් ඒ ගැන සිතා බැලිය යුත්තේත් ඉන්දියාවමයි. සිද්ධවුණ දේවල් නිසා තමයි එහෙම වෙලා තියෙන්නේ” යයි කී ගවස්කාර් මහතා 2014 එකඟතාව පිළිබඳ ආදර්ශය නොසලකා හැරීම තුළින් සෑම රටකටම සමාන ලෙස මුදල් බෙදී යන බවට අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් සභාව කරන ප්‍රකාශය දඩි ලෙස ප්‍රතික්ෂේප කරයි.

“අපට ලැබෙන්න තිබුණ ඩොලර් මිලියන 590 නැත්නම් ඊට ආසන්න ගණන වැරදි නම් දැන් ඩොලර් මිලියන 290 කුයි තවත් මිලියන 100 කුත් දෙන එක හරි වෙන්නේ කොහොමද? සෑම රටකටම සම සමව මුදල් බෙදී යා යුතු නම් සෑම රටකටම එකම ගණනක් ලැබෙන්න ඕනෑනේ” යයිද ගවස්කාර් මහතා පවසා තිබිණ.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>