පාකිස්තානුවන්ට හරස්වූ බ්‍රැත්වෙයිට් බාධකය

බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් කණ්ඩායමත් සමගින් පැවැති තරගාවලියේ අවසන් ටෙස්ට් තරගය පරාජය වීම හේතුවෙන් පාකිස්තානය අහිමි කරගත්තේ ප්‍රසාද ලකුණු 2 ක් පමණක් නොවේ. අන්තර්ජාතික ක්‍රිකට් ශ්‍රේණිගත කිරීම් අතරේ මුදුනට නැගීමට තිබූ අවස්ථාවත් පාකිස්තානුවෝ අහිමි කරගත්හ. එම තරගාවලිය 3-0 ක් ලෙස ජයගැනීමට පාකිස්තානයට හැකිවූයේ නම් යළිත් ශ්‍රේණීගත කිරීම්හී පළමු ස්ථානයට පැමිණීමට අවස්ථාවක් තිබුණී.

නවසීලන්තය සහ ඉන්දියාව අතර පසුගියදා අවසන්වූ තරගාවලිය 3-0 ක් ලෙස ජයගත් ඉන්දියානුවෝ ටෙස්ට් ශ්‍රේණීගත කිරීම්හී පළමු ස්ථානයේ සිටි පාකිස්තානය දෙවැනි ස්ථානයට ඇද දමමින් පළමු තැන හිමිකරගත්හ.

කොදෙව්වන්ට අනපේක්‍ෂිත ජයක් අත්කර දෙමින් පාකිස්තානයේ බලාපොරොත්තු සුන්කර දමන ලද්දේ අන් කිසිවකු නොව එම තරගයේ ඉනිම දෙකේදීම නොදැවී ලකුණු 202 ක් රැස්කළ ක්‍රෙග් බ්‍රැත්වෙයිට් විසිනි. මුල් ඉනිමේදී නොදැවී ලකුණු 142 ක් ලබාගත් බ්‍රැත්වෙයිට් දෙවැනි ඉනිමේදීත් නොදැවී ලකුණු 60 ක් ලබාගනිමින් ටෙස්ට් තරගයක ඉනිම දෙකේදීම නොදැවී සිටි ලොව පළමු වැනි ආරම්භක පිතිකරුවා බවට පත්විය.

සිම්බාබ්වේ සහ ශ්‍රී ලංකාව අතර තරගාවලිය 1-1 ක් ලෙස සමකර ගත්තද 2-0 ක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාව ජයගත්තද ශ්‍රී ලංකාවේ ශ්‍රේණීගත ලකුණු වල කිසිදු වෙනසක් සිදු නොවනු ඇත. එයට හේතුවී ඇත්තේ ටෙස්ට් ශ්‍රේණීගත කිරීම්හී අවසන් ස්ථානයේ සිම්බාබ්වේ කණ්ඩායම රැදී සිටීමයි. එහෙත් ඕස්ටේ්‍රලියාව සහ දකුණු අප්‍රිකාව අතර පැවැත්වෙන තරගාවලියේ ප්‍රතිඵලය ශ්‍රී ලංකා කණ්ඩායමට බලපෑමක් ඇතිකරයි.

ඕස්ටේ්‍රලියාව සහ දකුණු අප්‍රිකාව අතර දැන් පැවැත්වෙන තරගාවලිය යම් හෙයකික් ඕස්ටේ්‍රලියාව  ජයගතහොත් ඔවුන් දෙවැනි ස්ථානයට පත්වන අතර දකුණු අප්‍රිකාව හයවැනි ස්ථානය දක්වා පසුබසිනු ඇත. දැනට හයවැනි ස්ථානයේ සිටින ශ්‍රී ලංකාවට පස්වැනි ස්ථානය දක්වා උසස්වීමක් ලැබෙනු ඇත.

නමුත් යම් හෙයකින් තරගාවලිය දකුණු අප්‍රිකාව ජයගතහොත් ඕස්ටේ්‍රලියාවට සිව්වැනි ස්ථානය දක්වා පහත වැටීමට සිදුවන්නේය.

 

ස්ථානය රට තරග ලකුණු ප්‍රසාද ලකුණු
1 ඉන්දියාව 29 3328 115
2 පාකිස්තානය 29 3151 109
3 ඕස්ට්‍රේලියාව 36 3905 108
4 එංගලන්තය 44 4631 105
5 දකුණු අප්‍රිකාව 25 2412 96
6 ශ්‍රී ලංකාව 32 3055 95
7 නවසීලන්තය 35 3189 91
8 බටහිර ඉන්දීය කොදෙව් 30 2077 69
9 බංගලාදේශය 15 978 65
10 සිම්බාබ්වේ 7 54 8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>