දඟ පන්දු යවන්නෝ කරළියට පිවිසෙති

ආසියානු ටෙස්ට් කි‍්‍රකට් පිටියේ මංගල දිවා රාතී‍්‍ර ටෙස්ට් තරගයට හිටි හැටියේම ජීවය කැවූ කොදෙව් සහ පාකිස්තානු දග පන්දු යවන්නෝ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයේ ඩුබායි අන්තර්ජාතික කි‍්‍රකට් කී‍්‍රඩාංගණයේදී පැවැත්වෙන පළමු ටෙස්ට් තරගයේ සිවුවැනි දිනය නිමාවනවිට තරගයේ ස්වභාවය එහෙම පිටින්ම කණපිට හරවා දැමීමට සමත්වූයේ අසාමාන්‍ය ලෙස දවසේ බිඳ වැටුණු කඩුලූ 16 න් 11 ක් ම බෙදා හදා ගනිමිනි.

පිතිකරුවන්ගේ පාරාදීසයක් ලෙසින් ආරම්භයේ සිට පෙනෙන්නට තිබූ මේ තරගයේ සිවුවැනි දිනය දගපන්දු යවන්නන්ගේ තෝතැන්නක් බවට මුලින්ම පත්කරගත් පාකිස්තානයේ යසීර් ෂා කොදෙව් පිලේ පළමු ඉනිමේ ඉතිරිව තිබූ කඩුලූ 4 න් 3 ක්ම දවාලූයේ සිය ටෙස්ට් තරග දිවියේ කඩුලූ 100 සම්පූර්ණ කරමිනි. එය ඔහු ටෙස්ට් ඉනිමක දී කඩුලූ 5ක් දවාලූ 7 වැනි අවස්ථාව ලෙස වාර්තාපොතට එක්විය.

සිය 17 වැනි ටෙස්ට් තරගයේදී මේ හපන්කම කළ හෙතෙම අඩුම ටෙස්ට් තරග ප‍්‍රමාණයකින් කඩුලූ 100 සම්පූර්ණ කළ දෙවැනි පන්දු යවන්නා ලෙස වාර්තා පොතට නම දමාගත්තේය. මීට පෙර 18 වැනි සියවසේ අගභාගයේ එංගලන්තයේ හිටපු පන්දු යවන්නකු වූ ජෝර්ජ් ලෝමෑන් ටෙස්ට් තරග 16 කින් කඩුලූ 100 සම්පූර්ණ කරමින් වේගවත්ම කඩුලූ 100 වාර්තාවට හිමිකම් කියයි.

එහි දෙවැනි තැනට යසීර් ෂා එක්වූයේ 18 වැනි සියවසේ අගභාගයේදීම  ඕස්ටේ‍්‍රලියාව වෙනුවෙන් පන්දු යැවූ චාලි ටර්නර්, එංගලන්තයේ සිඞ්නි බාන්ස් සහ  ඕස්ටේ‍්‍රලියාවේ ක්ලියරි ගි‍්‍රමෙට් සමග සමග එකම කුලකයකට ඇතුළත් වෙමිනි.

අනතුරුව ලකුණු 221 ක වාසියක් ද සමග සිය දෙවැනි ඉනිම ආරම්භ කළ පාකිස්තානය අන්දමන්ද කළ කොදෙව් පිලේ 31 හැවිරිිදි වමත් දගපන්දු යවන්නා වන දේවේන්ද්‍ර බිෂූ සත්කාරකයන්ගේ ඉනිම වනසා දමමින් කඩුලූ 8 ක් දවාලීමට සමත්විය. එය ආසියානු ටෙස්ට් පිටියට ඇවිත් එවැනි හපන්කමක් කළ දෙවැනියා ලෙස බිෂු වාර්තාපොතට රැගෙන ගියේය.

මීට පෙර 1996 ඉන්දියාවේ කල්කටා නුවර ඊඞ්න් ගාඞ්න්හී දී දකුණු අපි‍්‍රකාවේ ලාන්ස් ක්ලූස්නර් ලකුණු 64 කට කඩුලූ 8 ක් දවාලීමට සමත්වී තිබිණි. බිෂූගේ විස්මිත පන්දු යැවීමට හසුවූ පාකිස්තානු දෙවැනි ඉනිම ලකුණු 123 කදී බිඳ වැටුණේ රාතී‍්‍ර ආහාරයෙන් මොහොතකට පසුවය.

ඉනිමේ ආරම්භයේ සිටම පාකිස්තානුවන්ට හුස්මක් ගැනීමට ඉඩ නොතැබූ කොදෙව් ද`ග පන්දු යවන්නා විසින් අසාඞ් ශෆීක් ලකුණු 5 කට දවාලමින් ආරම්භ කළ කඩුලූ දඩයම නතර වූයේ අවසන් පිතිකරු මොහොමඞ් ආමීර්ගේ කඩුල්ලත් බිඳ දමමිනි. සමි අස්ලාම් සමග බාබර් අසාම්, නායක මිස්බා උල් හක් සහ සර්ෆ‍්‍රාස් අහමඞ් හැරෙන්නට වෙනත් පිතිකරුවකුට ලකුණු 10 සීමාවටවත් ළ`ගාවීමට ඔහු ඉඩ තැබුවේත් නැත.

කෙසේවෙතත් ලකුණු 346 ක ඉලක්කයක් අතැතිව ඊයේ දිනයේ අවසන් භාගයේ සිය දෙවැනි ඉනිම ආරම්භ කළ කොදෙව් පිල තරගය නතර කරද්දී කඩුලූ 2 ක් බිඳ වැටී ලකුණු 95 ක් ලබා සිටියේය. ජයග‍්‍රහණය සඳහා අද දිනයේදී කොදෙව් පිලට තවත් ලකුණු 251 ක් අවශ්‍ය වී ඇති අතර ඒ සඳහා පාකිස්තානයට තවත් කඩුලූ 8 ක් අවශ්‍යවී තිබේ.

පාකිස්තානය පළමු ඉනිම – කඩුලූ 3ක් දැවී ලකුණු 579
(සමී අස්ලාම් 90, අසාර් අලී නොදැවී 302, අසාඞ් ශෆීක් 67, , බාබර් අසාම් 69, මිස්බා උල් හක් නොදැවී 29, දේවේන්ද්‍ර බිෂූ 125/2, රොස්ටන් චේස් 109/1)

කොදෙව් පිල පළමු ඉනිම – සියලූදෙනා දැවී ලකුණු 357
(ක්‍රෙග් බ‍්‍රැත්වේයිට් 32, ඩැරන් බ‍්‍රාවෝ 87, මාලන් සැමුවෙල්ස් 76, ජර්මේන් බ්ලැක්වුඞ් 37, ෂේන් ඩවුරිච් 32,, සොහේල් ඛාන් 56/1, යසීර් ෂා 121/5, වහාබ් රියාස් 65/2, මොහොමඞ් නවාස් 38/2)

පාකිස්තානය දෙවැනි ඉනිම – සියලූදෙනා දැවී ලකුණු 123
(සැමී අස්ලාම් 44, බාබර් අසාම් 21, දේවේන්ද්‍ර බිෂූ 49/8)

කොදෙව් පිල දෙවැනි ඉනිම – කඩුලූ 2 ක් දැවී ලකුණු 95
(ලියොන් ජොන්සන් 47, ඩැරන් බ‍්‍රාවෝ නොදැවී 26, මොහොමඞ් ආමීර් 26/2)
    


-077

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>