දකුණු අපි‍්‍රකානුවෝ එක්දින තරගාවලිය දිනති

ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන් අන්ද මන්ද කළ දකුණු අපි‍්‍රකාවේ මැදපෙළ පිතිකරු ඬේවිඞ් මිලර් ලබාගත් වේගවත් ශතකය නිසා ඩර්බන්හි කිංග්ස්මීඞ් කී‍්‍රඩාංගණයේ ඊයේ (5 වැනිදා) පැවැති තුන්වැනි එක්දින තරගයෙන් වාර්තාගත කඩුලූ 4 ක ජයක් අත්කරගත් දකූණු අපි‍්‍රකනු කණ්ඩායම තවත් තරග 2 ක් ඉතිරිව තිබියදීම තරගාවලියේ ජයග‍්‍රහණය තමන් සතු කරගත්තේය.

කාසියේ වාසිය දිනා පළමුව පන්දුවට පහරදුන්  ඕස්ටේ‍්‍රලියාව  ඕවර 50 අවසානයේ කඩුලූ 6 ක් දැවී ලැබූ ලකුණු 371 ක දැවැන්ත ඉලක්කය හඹා ගිය දකුණු අපි‍්‍රකානුවන් තරගය ජයගත්තේ පන්දු 4 ක් ඉතිරිව තිබියදීමය.

කිංග්ස්මේඞ් පිටියේ මෙතෙක් එක්දින ඉනිමක වාර්තාවූ ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව ලබාගත්තේ  ඕස්ටේ‍්‍රලියානු පිල විසිනි. එහෙත් කිංග්ස්මේඞ් පිටියේ දී හඹා ගොස් ජයගත් ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව ලෙස දකුණු අපි‍්‍රකානුවෝ එය අලූත් කළහ.

එක්දින අන්තර්ජාතික තරග ඉතිහාසයේ හඹා ගොසින් ජයගත් දෙවැනි ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව ලෙසත් වාර්තාපොතට එක්විය. දෛවෝපගත සිද්ධියක් වන්නේ එහි වාර්තාවට අයිතිවාසිකම් කියන්නේ ද  ඕස්ටේ‍්‍රලියාවට එරෙහිව වසර 2006 දී ජොහැනස්බර්ග් නුවර වොන්ඩර්ස් පිටියේදී ලකුණු 435 ක් හඹාගොස් ජයගත් දකුණු අපි‍්‍රකානුවන්ම වීමය.

තවමත් 27 හැවිරිදි වමත් පිතිකරුවකු වන ඬේවිඞ් මිලර් ඊයේ පිටියට එද්දී දකුණු අපි‍්‍රකානුවන්ට  ඕවර 26 කුත්, පන්දු 2 කදී ලකුණු 193 ක් ගත යුතුව තිබිණ. ඔවුන් සතුවූයේ කඩුලූ 6 ක් පමණි. ඒ වෙද්දී නම් දැරූ පිතිකරුවන් සියලූදෙනා කී‍්‍රඩාගාරයට හරවා යැවීමට  ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන් සමත්ව සිටියා පමණක් නොව වටින් ගොඩින් ජයග‍්‍රහණය සමරන්නටත් පටන් ගෙන සිටියහ.

වැඩිවේලා නොගොස් ජෝන් හේස්ටිංග්ස්ගේ 32 වැනි  ඕවරයේ පන්දුවකට ජේ.පී. ඩුමිනි දැවීයාමත් සමග දකුණු අපි‍්‍රකානුවන් අඩියටම ඇද වැටිනි. එම  ඕවරය නිමාවීමෙන් පසුව ඉලක්කය දිස්වූයේ  ඕවර 15 කදි ලකුණු 155 ක් තරම් බැරැරුම් එකක් ලෙසටය.

ඉතිරිව සිටි අගපෙළ පිතිකරුවන් එක් අන්තයක තැබූ මිලර් වගකීම සිය කර මත පටවා ගත් අතර අන්තිමේදී පන්දු 12 කට ලකුණු 17 ක් දක්වා ඉලක්කය ගෙන ඒමට සමත්වූයේ  ඕස්ටේ‍්‍රලියානු නායක ස්ටීවන් ස්මිත් අයාගත් මුවින් යුතුව බලා සිටියදීය.

හේස්ටිංග්ස් යැවූ 49 වැනි  ඕවරයේ දී මිලර්ට අනගි සහයක් දුන් යොවුන් කී‍්‍රඩක ඇන්ඩිලි පෙලූක්වායෝ හයේ පහරක් සහ හතරේ පහරක් සමග ලකුණු 14 ක්ම උදුරාගැනීමෙන් පසුව අන්තිම  ඕවරයට ලබාගත යුතුව තිබුණේ ලකුණු 3 ක් පමණි.

සිය පළමු ලකුණු 50 ට පන්දු 45 ක් වැය කළ මිලර්ට ශතකයට වැයවූයේ පන්දු 69 ක් පමණි. හතරේ පහර 10 කින් සහ හයේ පහර 6 කින් ඉනිම වර්ණවත් කොට දකුණු අපි‍්‍රකානුවන්ට නොතිබූ ජයක් අත්කර දෙමින් නොදැවී ආපසු කී‍්‍රඩාගාරයට එද්දී මිලර්ට කී‍්‍රඩාලෝලින්ගෙන් ලද ගෞරවනීය ආචාරය ඔහුගේ  පිතිහරඹය මෙන්ම සෑහෙන වේගවත් එකකි. ඒ වෙද්දී මේ දෙදෙනා අතර 7 වැනි කඩුල්ලේ සම්බන්ධතාව ලකුණු 107 ක නොබිඳුණු එකක් විය.

කාසියේ වාසිය ලැබූ  ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන්ට සාර්ථක ආරම්භයක් ගෙනදීමට ඬේවිඞ් වෝනර් සහ ඒරන් ෆින්ච් සමත්වූයේ පළමු කඩුල්ලට  ඕවර 13.1 කදී ලකුණු 110 ක්ම එක් කරමිනි. මේ අතරින් දකුණු අපි‍්‍රකානුවන්ට දැඩි හිසරදයක් බවට පත්වූ ෆින්ච් සිය අර්ධ ශතකය ලැබුවේ පන්දු 32 කිනි. ඒ  සමගම ඔහු ඉම්රාන් තාහීර්ගේ පන්දුවකට දැවීයාමෙන් පසුව පිටියට පිවිසි නායක ස්ටීවන් ස්මිත් කලෙකට අමතක නොවන ඉනිමක් කී‍්‍රඩා කරමින් වෝනර් හා එක්ව  ඕස්ටේ‍්‍රලියානු ඉනිම ලකුණු 234 කින් ඉහළට ඔසවා තැබීමට සමත්වූයේ දෙවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 124 ක සම්බන්ධතාවක් ද ගොඩ නගමිනි.  ඒ අතරතුර කාලයේ විශිෂ්ට ශතක දෙකක් දෙදෙනා අතර බෙදාහදාගත් වෝනර් හා ස්මිත් සත්කාරක කී‍්‍රඩාලෝලීන්වත් මොහොතකට නිහ`ඩ කොට තැබූහ.

35 වැනි  ඕවරයේදී තාහීර්ගේ පන්දුවකටම වෝනර් දැවීයාමෙන් පසුව  ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන්ගේ ලකුණු ලැබීමේ වේගය තරමක් අඩාල වුයේ මැදපෙළ කඩුලූ දෙකක්ම ඉක්මනින් බිඳ වැටීම නිසාය. එහෙත් අංක 6 න් පිටියට පැමිණි ට‍්‍රැවිස් හෙඞ් වේගවත් පිතිහරඹයක නිරතවෙමින් ඉනිම පිළිසකර කළ අතර ස්මිත්ගේ දැවීයාමෙන් පසුව ඉනිම ලකුණු 350 න් ඔබ්බට ඇදගෙන යාමට ද සමත්විය.

 

ඕස්ටේ‍්‍රලියාව – කඩුලූ 6ක් දැවී  ඕවර 50ක දී ලකුණු 371
(ඬේවිඞ් වෝනර් 117, ඒරන් ෆින්ච් 53, ස්ටීවන් ස්මිත් 108, ජෝර්ජ් බේලි 28, ට‍්‍රැවිස් හෙඞ් 35, ඬේල් ස්ටේන් 96/2, ඉම්රාන් තාහිර් 54/2)

දකුණු අපි‍්‍රකාව – කඩුලූ 6ක් දැවී  ඕවර 49.2කදී ලකුණු 372
(ක්වින්ටින් ඩි කොක් 70, හසිම් අම්ලා 45, ෆෆ් ඩු ප්ලෙසිස් 33, ඬේවිඞ් මිලර් නොදැවී 118, ඇන්ඩිලි පෙලූක්වායෝ නොදැවී 42, ජෝන් හේස්ටිංග්ස් 79/2)

- 077

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>