ඩි’කොක් ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන් දණගස්වයි

අන්තර්ජාතික එක්දින පිටියේ නොම්මර එකේ කෙරුමා ලෙස ඕස්ටේ‍්‍රලියාවට තිබූ කීර්තිය බිංදුවටම ඇද දැමූ ක්වින්ටන් ඩි’කොක් දකුණු අපි‍්‍රකාවේ සෙන්චූරියන් නුවර ‘සුපර් ස්පෝර්ට්’ කී‍්‍රඩාංගණයේ පැවැති පළමු එක්දින තරගයේ වාර්තාගත ඉනිමක් කී‍්‍රඩා කරමින් දකුණු අපි‍්‍රකාවට කඩුලූ 6 ක ජයක් ගෙන දුන්නේය.

සිය එක්දින තරග දිවියේ හොඳම ඉනිම කී‍්‍රඩා කරමින් පන්දු 113 කදී ලකුණු 178 ක් රැස් කළ ක්වින්ටින් ඩි’කොක් කී‍්‍රඩාලෝලීන්ට අමතක නොවන ඉනිමක් කී‍්‍රඩා කළා පමණක් නොව තරග 5 කින් සමන්විත එක්දින තරගාවලියේ ඉතිරි තරගවල දී සිය දුර්වල පන්දුයැවීමේ අංශය ප‍්‍රතිසංස්කරණය කරගන්න යයි ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන්ට කල්තියාම අනතුරු ඇගවීය.

සිය ප‍්‍රධානතම තුරුම්පු කිසිවක් නොමැතිව දකුණු අපි‍්‍රකාවට ගොඩ බට ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන් සත්කාරකයන් මෙල්ල කිරීමේ වැඩි බර පැටවූයේ දගපන්දු යවන්නන්ටය. තරග 12 කට පමණක් කී‍්‍රඩා කර ඇති නවක වේග පන්දු යවන කී‍්‍රඩක ස්කොට් බෝලන්ඞ් හැරුණු විට දකුණු අපි‍්‍රකාවට අභියෝගයක් එල්ල කිරිමට සෙසු පන්දු යවන්නෝ අසමත්වූහ.

කාසියේ වාසිය අහිමි කරගැනීමෙන් පසුව මුලින්ම පිති හරඹයට වන්  ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවෝ සෑහීමකට පත්විය හැකි ආකාරයෙන් කඩුලූ 9 ක් දැවී ලකුණු 294 ක් රැස්කරගත්හ. එහෙත් ආරම්භක පිතිකරු ක්වින්ටින් ඩි’කොක්ගේ හිත්පිත් නැති ප‍්‍රහාරය නිසා දකුණු අපි‍්‍රකානුවන් කිසි කරදරයකින් තොරව ඉලක්කය කරා අවතීර්ණ වූයේ කඩුලූ 4 ක් පමණක් දැවී  ඕවර 13 කුත් පන්දු 4ක් ඉතිරිව තිබියදීය.

වැලමිටේ සැත්කමක් නිසා දකුණු අපි‍්‍රකාවේ නිත්‍ය නායක ඒ.බී. ඩි’විලියර්ස්ද, හදිසියේම වයිරස් ආසාදනයක් ඇතිවීම නිසා ජ්‍යෙෂ්ඨතම පිතිකරු හෂීම් අම්ලාද නොමැතිව දකුණු අපි‍්‍රකානු පිල තරගයට එක්වෙද්දී  ඕස්ටේ‍්‍රලියානු පන්දු යවන්නන්ට තරමක සැහැල්ලූවක් දැනුණි.

එහෙත් ඒ සැහැල්ලූව සුළු වේලාවකින් නිමාවට පත්වූයේ 23 හැවිරිදි ඩි’කොක්ගේ විස්මිත ප‍්‍රහාරයත් සමගිනි.

ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන්ට ඊයේ කී‍්‍රඩා කළ එකම අත්දැකීම් බහුල වේගපන්දු යවන්නා වූ ජෝන් හේස්ටිංග්ස්ගේ  ඕවර 7 කින් කඩුලූ නොදී ලකුණු 52 ක්ම මිරිකා ගැනීමට සත්කාරකයෝ සමත්වූහ. සිය දෙවැනි තරගයට කී‍්‍රඩා කළ ආරම්භක වේගපන්දු යවන්නා වූ ඩැනියෙල් වොරල්ගේ  ඕවර 7 ට කඩුලූ ලකුණු 50 කින් සංග‍්‍රහ කළ දකුණු අපි‍්‍රකානුවෝ මිචෙල් මාෂ්ගේ  ඕවර 8 න් ලකුණු 66 කුත් ගුග්ලි විශාරදයකු යයි කියන ඇඩම් සම්පාගේ  ඕවර 5 න් ලකුණු 44 කුත් උදුරා ගත්තේ  ඕස්ටේ‍්‍රලියානුවන්ගේ සැලසුම් සියල්ලම අවුල් කර දමමිනි.

මේ කිසිදු පන්දු යවන්නකු තඹේකට මායිම් නොකළ ඩි’කොක් පන්දු 113 කදී හතරේ පහර 16 කුත්, හයේ පහර 11 කුත් සිය ඉනිමට ඇතුළත් කරමින් පිටිය දෙවනත් කළේය. ස්කොට් බෝලන්ඞ් යැවූ 34 වැනි  ඕවරයේ සිවුවැනි පන්දුවෙන් ට‍්‍රැවිස් හෙඞ්ට උඩපන්දුවක් දී ආරම්භක පිතිකරුවා දැවී යද්දී දකුණු අපි‍්‍රකානු ජයග‍්‍රහණයට අවශ්‍යවී තිබුණේ ලකුණු 15 ක් පමණි.

සිය ආරම්භක සගයා වූ රිලී රුසෝව් සමග එක්ව පළමු කඩුල්ලට  ඕවර 17.1 කදී ලකුණු 145 ක් එකතු කළ ඩි’කොක් අනතුරුව වැඩ බලන නායක ෆෆ් ඩු ප්ලෙසිස් හා එක්ව දෙවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 123 ක් එකතු කළේ  ඕවර 14 කුත් පන්දු 3 කිනි.

වාර්තා පිට වාර්තා තැබූ කොක් ඊයේ රැුස් කළේ දකුණු අපි‍්‍රකානුවකු එක්දින තරග බිමේ රැස් කළ ඉහළම දෙවැනි ලකුණු සංඛ්‍යාවය. ඊට පෙර හිටපු ආරම්භක පිතිකරු ගැරී කර්ස්ටන් 1996 ලෝක කුසලාන තරගමාලාවේ දී එක්සත් අරාබි එමිර් රාජ්‍ය පිලට එරෙහිව නොදැවී ලකුණු 188 ක් රැස් කරමින් ඒ වාර්තාවට අයිතිය තබාගෙන සිටී.

කෙසේ වෙතත් ක්වින්ටින් ඩි’කොක්ගේ ඉනිම දකුණු අපි‍්‍රකාවේ පැවැති එක්දින තරගයකදී පිතිකරුවකු ලැබූ ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාව ලෙසත් වාර්තාපොතට එක්විය. එපමණක් නොව පන්දු 101 කින් ලකුණු 150 සිමාවට එක්වූ හෙතෙම වේගවත්ම ලකුණු 150 ලැබූ 7 වැනි  පිතිකරු ලෙසත් වාර්තා පොතට ඇතුළත් විය.

සුපුරුදු ආක‍්‍රමණශීලී පිතිප‍්‍රහාරය ආරම්භ කළ  ඕස්ටේ‍්‍රලියානු ආරම්භක පිතිකරු යුගලය ඬේවිඞ් වෝනර් සහ ඒරන් ෆින්ච් 10 වැනි  ඕවරය වෙද්දී ලකුණු 64 ක් ඉනිමට එක් කිරීමට සමත්වූවත් වේන් පානෙල්ගේ පන්දුවක් හමුවේ වෝනර් දැවීයාමෙන් පසුව ඉනිම අඩපණ වූයේ 20 හැවිරිදි තුන්ඉරියව් කී‍්‍රඩක ඇන්ඩිලි පෙලූක්වායෝගේ විස්කම නිසාය. අයර්ලන්තයට එරෙහිව පසුගියදා එක්දින තරග වරම් ලැබූ හෙතෙම සිය දෙවැනි තරගයේදීම ප‍්‍රබල ඕස්ටේ‍්‍රලියානුන් අන්දමන්ද කරමින් විශිෂ්ට පන්දු යැවීමක නිරතවූයේ 13 වැනි  ඕවරයේ පළමු පන්දුවෙන් ෆින්ච්වත්, සිවුවැනි පන්දුවෙන් නායක ස්ටීවන් ස්මිත්වත් දවාලමිනි. ඉන් නොනැවතී ඉනිම පුරා කඩුලූ 4 කට වග කී මේ තරුණ කී‍්‍රඩකයා සංචාරකයන් දැඩි පීඩනයකට ද ඇද දැමුවේය.

ඇද වැටුණු ඉනිම පිළිසකර කළ ජෝර්ජ් බේලි කල්පනාකාරීව පිත්ත හැසිරවූ අතර ලකුණු 192 කට කඩුලූ 6 ක් බිඳ වැටී තිබියදී ජෝන් හේස්ටිංග්ස් සමග එක්ව ලකුණු 271 දක්වා ඉනිම ඇදගෙන ගියේ අගනා අර්ධ ශතකයකටත් හිමිකම් කියමිනි. ඔහුට අනගි සහයක් ලබා දුන් හේස්ටිංග්ස් ඊයේ ලැබුවේ සිය එක්දින තරග දිවියේ පළමු අර්ධ ශතකයයි.

ඕස්ටේ‍්‍රලියාව – කඩුලූ 9ක් දැවී  ඕවර 50ක දී ලකුණු 294
(ඬේවිඞ් වෝනර් 40, ඒරොන් ෆින්ච් 33, ජෝර්ජ් බේලි 74, මිචෙල් මාෂ් 31, ජෝන් හේස්ටිංග්ස් 51, ඬේල් ස්ටේන් 65/2, ඇන්ඩිලි පෙලූක්වායෝ 44/4)

දකුණු අපි‍්‍රකාව – කඩුලූ 4ක් දැවී  ඕවර 36.2කදී ලකුණු 295
(ක්වින්ටන් ඩි කොක් 178, රිලී රුසොව් 63, ෆෆ් ඩු ප්ලෙසිස් 26, ස්කොට් බෝල්න්ඞ් 67/)

 

-077

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>