එංගලන්තය වාර්තා පොත අලුත් කරයි

වාර්තා පිට වාර්තා බිඳ දැමූ ආරම්භක පිතිකරු ඇලෙක්ස් හේල්ස් රැුස් කළ විශිෂ්ට ශතකය මත ඉනිම ගොඩ නැගූ එංගලන්තය ඊයේ ටෙ‍්‍රන්ට්බි‍්‍රජ්හී දී පාකිස්තානයට එරෙහිව පැවැති තුන්වැනි එක්දින තරගයෙන් ලකුණු 169 ක දැවැන්ත ජයක් ලබා එක්දින තරගාවලියේ ජයත් 3-0 ක් ලෙසින් වේලාසනින්ම අත්පත් කරගත්තේය.

සංචාරකයන් අන්ද මන්ද කළ පිති ප‍්‍රහාරයක නිරතවූ හේල්ස් ටෙ‍්‍රන්ට්බි‍්‍රජ් පිටිය දෙවනත් කළාට පසුව පැමිණි ජොස් බට්ලර් පන්දු 22 කදී අර්ධ ශතකයක් ලබාගනිමින් එංගලන්ත පිතිකරුවකු ලැබූ වේගවත්ම එක්දින අර්ධ ශතකයේ වාර්තාවට හිමිකම් කියමින් එංගලන්ත ඉනිම  ඕවර 50 අවසානයේ කඩුලූ 3 කට ලකුණු 444 ක් දක්වා ඉහළට ඔසවා තැබුවේ වාර්තාපොත තවත් අලූත් කරමිනි. ඊට පෙර 2007 නේපියර් හී දී පෝල් කොලින්වුඞ් පන්දු 24කින් අර්ධ ශතකයක් ලබාගනිමින් එම වාර්තාව තබා තිබිණි.

එංගලන්ත පිල ඊයේ බිඳ දැමුවේ මීට පෙර 2006 දී නෙදර්ලන්තයට එරෙහිව කඩුලූ 9 කට ලකුණු 443 ක් රැස්කරමින් ශී‍්‍ර ලංකාව තැබූ එක්දින පිටියේ එක් ඉනිමක  ඕනෑම කණ්ඩායමක් ලැබූ ඉහළම ලකුණු සංඛ්‍යාවේ වාර්තාවයි.

පළමු තරග දෙකම පරාජයට පත්වී සිටි පාකිස්තානයේ ඇතිවීම හෝ නැතිවීම මේ තරගයෙන් තීරණය කෙරෙන බවට පළවූ සියලූ විචාරක මත සහ තරගයේ ජයග‍්‍රහණය එංගලන්තයට හිමිවන බවට පළවූ සියලූ බුකීකරුවන්ගේ අනාවැකි එහෙම පිටින්ම සාර්ථක වීමත් කැපී පෙනුණි.

මේ සියල්ල සිය ඉනිමට ශක්තියක් කරගත් එංගලන්ත පිතිකරුවෝ ඊයේ සිය විස්මිත ඉනිම අතරතුර තැබූ වාර්තා සමහරක් මෙසේය.

පළමු  ඕවර 30 දී එංගලන්ත පිල කඩුලූ 2 කට ලකුණු 321ක් ලබා සිටි අතර ඒ වෙද්දී ඔවුන් සෑම පන්දු 4 කට වරක්ම හතරේ පහරක් සිය ඉනිමට ඇතුළත් කර තිබිණ.

එංගලන්ත පිල සිය ඉනිම පුරා ගැසූ හයේ හතරේ පහර සංඛ්‍යාව 59 කි. එය එක්දින තරගයක එක් ඉනිමක දී වාර්තා වු වැඩිම හයේ හතරේ පහර සංඛ්‍යාවේ වාර්තාව සම කිරීමක් විය. ඊට පෙර නෙදර්ලන්තයට එරෙහිව ලකුණු 443 ක ඉනිමක් සටහන් කළ ශී‍්‍ර ලංකා පිලත් එම තරගයේදී හතරේ පහර 56 ක් සහ හයේ පහර 3 ක් සමග එම වාර්තාව තැබුවේය.

එංගලන්ත පිතිකරුවන් වෙතින් හයේ පහර 16 ක් වාර්තා වූ අතර එය එංගලන්ත ඉනිමකදී මෙතෙක් වාර්තා වූ වැඩිම හයේ පහර සංඛ්‍යාව විය.

ජෝ රූට් ඊයේ තරගයේ දී ලකුණු 85 ක් රැස් කරමින් පිට පිට එක්දින අර්ධ ශතක 5 ක් ලැබූ 6 වැනි එංගලන්ත පිතිකරු ලෙස  වාර්තාපොතට එක්විය. මීට පෙර ජෙෆ්රි බොයිකොට්, ග්‍රෙහැම් ගූච්, ඇලෙක් ස්ටුවර්ට්, ජොනතන් ට්‍රොට් සහ ඇලෙක්ස් හේල්ස් එම දස්කම පෙන්වා තිබිණි.

පාකිස්තානයේ පන්දු රකින්නන් මුලූමනින්ම නරඹන්නන් බවට පත් කළ එංගලන්ත පිතිකරුවෝ මුහුණදුන් පන්දුවලින් වැඩි ප‍්‍රමාණයක් පිටියෙන් ඉවතට යැවූහ. ජේසන් රෝයි වේලාසනින් දැවීයාමෙන් පසුව පිටියට පිවිසි ඉතිරි පිතිකරුවන් තිදෙනාම අර්ධ ශතක වාර්තා කිරිම කැපී පෙනුණි.

රෝයිගේ දැවීයාමෙන් පසුව මුලින්ම පැමිණි ජෝ රූට් සිය ආරම්භක පිතිකරු සගයාට නිදහසේ වැඩ කරන්නට ඉඩ දී තම සුපුරුදු පිතිහරඹයට පිිවිසියේය. සිය වාර්තාගත ඉනිමෙන් කී‍්‍රඩාලෝලීන් පිනවූ හේල්ස් ආපසු කී‍්‍රඩාගාරයට ගියේ දෙවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 248 කුත් එකතු කළාට පසුවය.

අනතුරුව පිතිකරු ලයිස්තුවේ ඉහළින් පැමිණි ජොස් බට්ලර් පිටියේ සෑම දිසාවකටම පන්දුව යවමින් පාකිස්තානු පන්දු රකින්නන් කාර්ය බහුල කරවීය. ඒ වෙද්දී හේල්ස් විසින් පවත්වාගත් රිද්මයට නව ජීවයක් එක් කළ බට්ලර්ගේ ගිනිකෙළි සංදර්ශනයක් මෙන් වූ ඉනිමේ අර්ධ ශතකය පන්දු 22 කින් වාර්තා වූයේ හයේ පහර 6 ක් සහ හතරේ පහර 3 ක් සමගිනි. හේල්ස්ගේ දැවීයාමෙන් පසුව ඊළග  ඕවරයේදී රූට් දැවීගිය අතර පසුව එතෙක් වේලා කී‍්‍රඩාගාරයේ බලා සිටිි නායක ඔයින් මෝගන්  සිය සගයන්ගේ විස්මිත පිතිහරඹයෙන් ලද උත්තේජනයෙන් ඉනිම තවත් වර්ණවත් කළේය.

බට්ලර් සහ මෝගන් එක්ව සිවුවැනි කඩුල්ලට ලකුණු 161 ක් එකතු කළේ  ඕවර 12 කදීය. එය පාකිස්තානුවන්ට දැඩි වේදනාවක් ගෙන දුන් එකක් මෙන්ම තරගය නැරැුඹූ කී‍්‍රඩාලෝලීන්ට ඉමහත් ආස්වාදයක් ගෙන දුන් එකකි. බට්ලර්ට නොදෙවැනි පිතිහරඹය යෙදුණු නායක මෝගන් සිය අර්ධ ශතකය වාර්තා කළේ පන්දු 24 කිනි.

එංගලන්තය පෙන්වූ ඉලක්කය කරා යන ගමනට පාකිස්තාන පිතිකරුවන් සාර්ථකව අවතීර්ණ වූවත් පරාජයට බලපෑ ලොකුම හේතුව වූයේ කඩුලූ අතර සම්බන්ධතා ගොඩනගා ගැනීමට නොහැකිවීමයි. ඉනිම ඉහළට ඔසවා තැබීමට පටන් ගන්නා සෑම අවස්ථාවක දීම ඔවුන්ගෙන් කිසිවකු ආපසු කී‍්‍රඩාගාරයට හැරී යන තැනට එංගලන්ත පිලේ පන්දු යවන්නෝ කටයුතු කළහ. ඒ අතරින් වැඩිම හානිය කරන ලද්දේ කඩුලූ 4 ක්ම බිඳ දමනු ලැබුවේ කි‍්‍රස් වෝක්ස් විසිනි.

ආරම්භක පිතිකරු සාර්ජිල් ඛාන් පන්දු 26 කින් සිය අර්ධ ශතකය රැස් කළත් ඔහුගේ දැවීයාමෙන් පසුව ඊට වඩා ලකුණු ප‍්‍රමාණයක් රැුස් කළ හැකි කිසිදු පිතිකරුවකු සිටියේ නැත. සර්ෆ‍්‍රාස් අහමඞ් සහ අගපෙළින් පැමිණි මොහොමඞ් නවාස් තරමක් වේගයෙන් පන්දුවට පහරදෙමින් ලකුණු තිස්ගණන් ලැබුවත් පිටියේ රැඳී සිටිමට හැකිවූයේ නැත.

අංක 11 පිතිකරු ලෙස පිටියට පිවිසි මොහොමඞ් අමීර් ඊයේ කිසිවකු අපේක්ෂා නොකළ පිතිහරඹයක යෙදෙමින් අර්ධ ශතකයක් වාර්තා කිරීම කැපී පෙනුණි. අවසන් මොහොතේ එංගලන්තයේ ජයග‍්‍රහණය පමා කළ අමීර්ගේ අර්ධ ශතකය වාර්තා වුයේ පන්දු 22 කිනි. ඔහු දැවීගියේ හතරේ පහර 5 කින් සහ හයේ පහර 4 කින් වර්ණවත් වූ ඉනිමක් කී‍්‍රඩා කිරීමෙන් පසුවය. ඊට පෙර අංක 11 න් පැමිණ අර්ධ ශතකයක් ලැබූ කිසිදු පිතිකරුවකු පාකිස්තානයේ පමණක් නොව සමස්ත එක්දින පිටියේ ද සිටියේ නැත. එහෙත් ජයග‍්‍රහණයට එය කිසිසේත්ම ප‍්‍රමාණවත් වූයේ නම් නැත.

එංගලන්තය –  ඕවර 50 කදී කඩුලූ 3 ක් දැවී 444

(ඇලෙක්ස් හේල්ස් 171, ජෝ රූට් 85, ජොස් බට්ලර් නොදැවී 90, ඔයින් මෝගන් නොදැවී 57, හසන් අලි 74/2)

පාකිස්තානය –  ඕවර 42.4කදී සියලූදෙනා දැවී 275

(සාර්ජිල් ඛාන් 58, සර්ෆ‍්‍රාස් අහමඞ් 38, මොහොමඞ් නවාස් 34, මොහොමඞ් අමීර් 58, කි‍්‍රස් වෝක්ස් 41/4, අදිල් රෂීඞ් 73/2)

-077

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>